Numer projektu: FELB.01.05-IZ.00-0001/24
Tytuł projektu: Wydarzenie gospodarcze - Paryż 2024
Nazwa beneficjenta: Województwo Lubuskie
Informacje o projekcie
Wydatki ogółem - 5 000 000,00 zł
Wydatki kwalifikowalne - 3 000 000,00 zł
Dofinansowanie UE - 2 970 000,00 zł
Data rozpoczęcia 2024-05-07
Data zakończenia 2024-10-04
Instytucja zawierająca umowę Instytucja rozliczająca projekt
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Fundusz Program
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027
Priorytet Działanie
Fundusze Europejskie dla lubuskiej gospodarki Rozwój przedsiębiorczości – dotacje
Opis projektu
Projekt ma na celu tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w województwie lubuskim, w ramach VI typu projektów Tworzenie oferty dla biznesu - obsługa inwestora i eksportera. W ramach projektu odbiorcą wsparcia będą przedsiębiorstwa z sektora MŚP, poprzez udział w międzynarodowym wydarzeniu gospodarczym, skierowanym przede wszystkim na nawiązywanie relacji z zagranicą. Wnioskodawca zaplanował umożliwienie przedsiębiorcom z województwa lubuskiego oraz przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego nawiązania współpracy i wymiany handlowej z zagranicznymi przedsiębiorcami i inwestorami. Planowane działania projektu obejmują zlecenie kompleksowej organizacji wydarzenia gospodarczego w Domu Polskim w Paryżu oraz uczestnictwo w wydarzeniach gospodarczych w Paryżu lubuskich MŚP oraz przedstawicieli jst i mają na celu rozwój przedsiębiorczości w woj. lub., również poprzez promocję gospodarczą regionu lubuskiego na arenie międzynarodowej.
Celem projektu jest wzmacnianie rozwoju przedsiębiorczości i innowacji poprzez wspieranie trwałego wzrostu lubuskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej w ramach tworzenia ofert dla biznesu. Działania w postaci bezpośredniej prezentacji firm podczas wydarzeń gosp., szczególnie branżowych, przynoszą najlepsze efekty w postaci nawiązania kontaktów handlowych, a w rezultacie zwiększenia potencjału eksportowego firm. Spotkania B2B przyczyniają się do rozszerzenia rynków eksportowych i pozyskiwania partnerów zagranicznych, a realizacja założonych działań przyczynia się do zwiększenia wartości dodanej dla gospodarki województwa lubuskiego, jego promocji oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku. Ważne jest również tworzenie korzystnych warunków do rozwoju MŚP zainteresowanych ekspansją na rynki międzynarodowe, czy też pozyskania partnerów zagranicznych i nowych technologii, poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia w postaci seminarium z zakresu współpracy międzynarodowej, czy też prowadzenia działalności za granicą, jak również promocji własnej marki na rynkach krajowym i zagranicznym. Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji - Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji (dalej LIS), z uwzględnieniem zakresu Porozumień na rzecz Rozwoju Obszarów Kluczowych LIS.
Grupy docelowe
Docelowymi odbiorcami wsparcia będą głównie lubuskie przedsiębiorstwa z sektora Mikro, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP), w tym m.in.:
- przedsiębiorcy działający w ramach obszarów kluczowych Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji/Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji,
- MŚP działające w ramach Porozumień na rzecz Rozwoju Obszarów Kluczowych w ramach LIS/RIS (premiowane).
Projekt przewiduje kompleksową organizację i realizację wydarzenia gospodarczego w Domu Polskim w Paryżu dla grupy uczestników, w tym lubuskich MŚP, grup branżowych i komplementarnych oraz przedstawicieli samorządu.
Oczekiwane rezultaty projektu to nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, promocja produktów i usług oferowanych przez lubuskie MŚP na rynku francuskim, wzrost rozpoznawalności gospodarczej oraz atrakcyjności inwestycyjnej regionu lubuskiego. Dodatkowo, uczestnicy zyskają wiedzę i doświadczenia, które przyczynią się do ich dalszego rozwoju i innowacyjności. Harmonogram realizacji projektu rozpoczyna się od planowania i przygotowania zadań projektowych w maju 2024 roku, poprzez rekrutację i selekcję uczestników w czerwcu, koordynację logistyki i szczegółów wyjazdu w lipcu, aż po realizację wydarzenia. Ewaluacja i raportowanie wyników zaplanowane są na sierpień i wrzesień 2024 roku. Całkowity koszt projektu wynosi 5 mln zł.