Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego uzyskał dofinansowanie na projekt unijny pt.: „Lubuskie łączy Biznes” finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie dla Lubuskiej Gospodarki, Działania 1.8 Rozwój Inteligentnych Specjalizacji.
Celem projektu jest budowanie relacji między MŚP z terenu województwa lubuskiego oraz wsparcie innowacyjności w zakresie procesu przedsiębiorczego odkrywania na rzecz Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji poprzez sieciowanie firm z sektorem nauki oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi, wzajemne przedstawienie sobie oferty, konstruktywna wymiana kontaktów i doświadczeń, dobrych praktyk i idei oraz poszukiwanie synergii działań, które stymulują rozwój kultury innowacyjności poprzez poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla wzmocnienia konkurencyjności regionalnej gospodarki i zwiększenia udziału innowacji w jej tworzeniu.
W ramach projektu w latach 2025-2027 zaplanowano działania na rzecz procesu przedsiębiorczego odkrywania poprzez organizację trzech edycji wydarzeń gospodarczych pn. Kongres Gospodarczy i trzech edycji spotkań mentoringowo-networkingowych.
Kongres Gospodarczy to strefa warsztatów coachingowych, miasteczko targowe, umożliwiające prezentację lubuskich MŚP i panele dyskusyjne, gdzie eksperci z poszczególnych dziedzin i zaproszeni goście będą dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie tematyki Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji.
Spotkania dla pracowników lubuskich MŚP w zakresie mentoringu biznesowego obejmującego rozwój umiejętności w ramach lubuskich RIS, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości, według rozwoju umiejętności: technicznych, zarządzania, przedsiębiorczości i ekologicznych połączonych z wymianą doświadczeń w formie networkingów. W ramach spotkań przewidziano udział mentorów/coachów w zakresie biznesu, innowacji i trendów rozwoju biznesu.
Docelowymi odbiorcami wsparcia będą lubuskie przedsiębiorstwa z sektora MŚP, Instytucje Otoczenia Biznesu, uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, pracownicy podmiotów biorących udział w procesie przedsiębiorczego odkrywania , partnerzy społeczni i gospodarczy.
Efektem projektu będzie wzmocnienie kompetencji pracowników MŚP związanych z wdrażaniem optymalnych modeli wsparcia rozwoju polityki innowacji w oparciu o międzynarodowe dobre praktyki oraz wzrost świadomości przedsiębiorstw na temat istoty i korzyści wynikających z PPO oraz roli platform współpracy RIS w rozwoju indywidualnej firmy oraz gospodarki regionu.
Wartość projektu wynosi 2 121 810,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich wynosi 2 100 591,90 zł
#FunduszeEuropejskie
