Zrównoważony rozwój i narzędzia cyfryzacji

15 kwietnia 2025 roku w Biurze Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się warsztaty "Zrównoważony rozwój i narzędzia cyfryzacji" zorganizowane przez Lubuski Klaster Metalowy oraz Enterprise Europe Network przy Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w spotkaniu udział wzięli: Pan Maciej Buszkiewicz - zastępca dyrektora Biura Zamiejscowego Urzędu z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, Pani Katarzyna Chmiel - główny specjalista ds. komunikacji gospodarczej w Departamencie Gospodarki i Rozwoju, Pan Arkadiusz Marcinkiewicz - główny specjalista ds. Funduszy Europejskich w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz Pan Tomasz Pawłowski - główny specjalista ds. Komunikacji Społecznej i Kontaktu z Mediami, natomiast spółkę województwa lubuskiego Lubuskie Centrum Cyfryzacji Go Cloud w Gorzowie Wielkopolskim reprezentowała Pani Marta Sabo.
📌 Tematem przewodnim wydarzenia był zrównoważony rozwój w sektorze przemysłowym oraz wykorzystanie nowoczesnych narzędzi cyfryzacji w procesach produkcyjnych i zarządczych.
W programie znalazły się m.in.:
🔹 Strategia oraz obszary badawcze Poznańskiego Instytutu Technologicznego – prezentacja aktualnych kierunków prac badawczo-rozwojowych i możliwości współpracy z przemysłem.
🔹 Zrównoważony rozwój w firmie produkcyjnej – omówienie wyzwań związanych z regulacjami ESG oraz wdrażaniem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).
🔹 Cyfrowe narzędzia i technologie, takie jak:
• Big Data
• Bliźniak cyfrowy
• Internet Rzeczy (IoT)
• Cyberbezpieczeństwo
• Wirtualna rzeczywistość (VR)
🔹 Przykłady udanych partnerstw z przemysłem – dobre praktyki we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
🔹 Możliwości wsparcia finansowego z funduszy UE – dostępne programy i mechanizmy wspierające transformację cyfrową oraz zrównoważony rozwój firm.
Podczas warsztatów dyskusja była bardzo ożywiona, padło wiele inspirujących pytań, uczestnicy byli bardzo zainteresowani podejmowaną tematyką i chętnie dzielili się doświadczeniami.
Z pewnością zdobyta wiedza i nawiązane kontakty przyczynią się do rozwoju innowacyjnych i odpowiedzialnych działań w regionie.