Drukuj English Mapa strony

Powiat nowosolski

Powiat Nowosolski znajduje się w Dolinie Środkowej Odry, w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego. W jego skład wchodzą gminy: Bytom Odrzański, Kożuchów, Kolsko, Nowe Miasteczko, gminy wiejska i miejska Nowa Sól, Otyń i Siedlisko.

Szansę rozwoju turystyki powiat upatruje w swoim położeniu nad Odrą. Duże akweny wody płynącej i stojącej sprzyjają uprawianiu m. in. turystyki kajakowej i rzecznej np. spływy tratw „Odra Adventure”, Flis Odrzański, a także powiatowe spływy kajakowe i regaty smoczych łodzi. Ich uzupełnieniem są liczne szlaki rowerowe oraz wędrówek pieszych (pn. „Nadodrzańska przygoda”) przygotowanych przez lokalne gospodarstwa agroturystyczne.  

Wiodącym ośrodkiem przemysłowym jest Nowa Sól. W okresie gospodarczej zapaści z lat 90-tych XX wieku, sposobem na przetrwanie kryzysu była produkcja figur ogrodowych. Do chwili obecnej przetrwało w Nowej Soli ok. dwudziestu firm tej branży, które dzięki ciekawemu wzornictwu i wysokiej jakości konkurują na świecie z zalewem chińskich produktów. 

Szybszy rozwój gospodarczy Nowej Soli, m.in. dzięki otwarciu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE) i dynamicznemu napływowi znaczących inwestycji zagranicznych rozpoczął się w 2005 roku.  Dominuje branża motoryzacyjna (5 jednostek), następnie spożywcza, elektroniczna, odlewnicza i metalowa oraz meblarska. W Nowej Soli działają również firmy branży spożywczej, elektrotechnicznej, budowy maszyn i urządzeń oraz  produkcji opakowań kartonowych, które charakteryzują się dużym stopniem innowacyjności.

Podsterfa Nowa Sól z lotu ptaka
Podsterfa Nowa Sól z lotu ptaka

W Bytomiu Odrzańskim na podstrefie KSSSE działa jedna firma, która zajmuje się produkcją wyrobów ozdobnych. Poza Nową Solą znaczące zakłady produkcyjne funkcjonują w Kożuchowie (motoryzacja i wyroby ze stali), Siedlisku (branża motoryzacyjna) i Otyniu (produkcja opraw oświetleniowych).  Produkcja rolna to głównie uprawa warzyw (min. szparagi i rzodkiewki w gminie Nowe Miasteczko), reaktywowane są również uprawy winnej latorośli Na nie zagospodarowanych użyt­kach rolnych rośnie „dziko" szereg roślin leczniczych (ziół), które przy odpowiednim zagospodarowaniu mogą się stać atrakcyj­nym towarem produkcyjnym zarówno dla przemysłu krajowe­go jak i na eksport. Na nie zagospodarowanych użyt­kach rolnych rośnie szereg ziół, które przy odpowiednim zagospodarowaniu mogą się stać atrakcyj­nym towarem produkcyjnym zarówno dla przemysłu krajowe­go jak i na eksport.

 

Interior to pierwszy w województwie lubuskim funkcjonujący park naukowo-technologiczny. To miejsce realizacji innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych. Tu nauka pracuje dla biznesu. Kiedy myślisz innowacje, widzisz Interior. www.parkinterior.pl

To miejsce otwarte, przyjazne i kreatywne. Zespół pracowników to odważni, młodzi, świetnie wykształceni z otwartymi umysłami ludzie. Cele parku w filozofii 5i:

• identyfikowanie potrzeb firm,

• inicjowanie kontaktów biznesowych,

• integrowanie przemysłu z nauką,

• inspirowanie innowacji,

• informowanie i szkolenie.

 

NAJBARDZIEJ INNOWACYJNE PODMIOTY W POWIECIE NOWOSOLSKIM:

Zakład Produkcji Opakowań KARTON PAK S.A. z Nowej Soli – przedsiębiorstwo jest jednym z największych w kraju producentów wielobarwnych, lakierowanych i klejonych wielopunktowo opakowań z kartonów i tektur litych. Produkowana opakowania są wykorzystywane w min. w przemyśle spożywczym. 

www.kartonpak.pl    

 

Zakłady Jajczarskie „OVOPOL” sp. z o.o.  z Nowej Soli - firma jest wiodącym producentem wysokiej jakości i technologiczne zaawansowanych wyrobów jajczarskich. Surowcem do produkcji płynnych oraz suszonych artykułów są świeże jaja kurze. Substancje czynne, izolowane z treści jaja kurzego służą jako dodatki do żywności, pasz oraz do produkcji leków i kosmetyków. Spółka posiada cztery własne patenty.

www.ovopol.pl

 

OMNIMODO - firma zajmuje się szyciem i projektowaniem odzieży ochronnej i roboczej, także według wzorów zleceniodawców i z ich materiałów. Od kilku lat produkuje także torby reklamowe.

www.omnimodo.pl

 

PneuMAR s. c. z Siedliska – firma specjalizuje się w profesjonalnej regeneracji podzespołów pneumatyki hamulcowej i zawieszenia do wszelkiego rodzaju pojazdów ciężarowych, przyczep i naczep. Poza usługami  firma wdrożyła i wprowadziła do produkcji walizkowy zestaw kontrolno-pomiarowy do badania układów pneumatycznych oraz manometry czyli zestaw pomiaru nacisku osi (głównie dla kierowców transportu międzynarodowego).

www.pneumar.pl

 

 Przedsiębiorstwo Projektowo - Produkcyjne TECHNICAL Sp. z o.o. z Nowej Soli – spółka jest producentem  maszyn, urządzeń - takich jak suszarka fluidyzacyjna oraz kompletnych linii produkcyjnych przeznaczonych głównie dla przemysłu odlewniczego jak i motoryzacyjnego, szklarskiego, hutniczego, wydobywczego, ceramicznego, materiałów izolacyjnych, materiałów ogniotrwałych oraz wielu innych branż przemysłu. Swoje produkty firma projektuje w czterech pracowniach projektowych.

www.technical.com.pl

Technical – maszyny odlewnicze

 

VOIT Polska sp. z o.o. z Nowej Soli - spółka to innowacyjna odlewnia produkująca precyzyjne odlewy ciśnieniowe ze stopów aluminium, na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, AGD oraz automatyki przemysłowej.

http://www.voit-polska.pl

 VOIT Polska Sp. z o.o. - siedziba firmy w Nowej Soli
VOIT Polska Sp. z o.o. - siedziba firmy w Nowej Soli

 

INNE, WYBRANE PODMIOTY W POWIECIE NOWOSOLSKIM:

AB Foods Polska Sp. z o.o., z Nowej Soli - fabryka wytwarza ponad 200 produktów kuchni orientalnej (m.in.: dodatki, makarony, sosy, przyprawy).

http://abfoods.pl/ab-foods-w-polsce

 

BCC Polska sp. z o.o. - z Nowej Soli. Ta mała spółka produkuje i sprzedaje pojazdy (samochody oraz przyczepy) wyposażone do sprzedaży bezpośredniej, pojazdy reklamowe, nadwozia wielkogabarytowe typu grand-volume oraz zabudowy izotermiczne.

www.bccpolska.pl

 

Dongwon ZS Polska Sp. z.o.o z Kożuchowa – dwubranżowa firma produkująca wyroby ze stali - wykonawstwo ogrodzeń (bramy, furtki, przęsła) oraz układy wydechowe.

www.dongwon.com.pl

 

Elektrownia wiatrowa w Cisowie


Funai Elecrtic (Polska), z Nowej Soli - producent telewizorów LCD.

http://www.funai.pl

Siedziba firmy Funai w Nowej Soli
Siedziba firmy Funai w Nowej Soli

GEDIA POLAND Sp. z o.o. z Nowej soli – firma jest producentem części z blach stalowych i aluminiowych dla przemysłu samochodowego,

www.gedia.com

 

Hesmo z Otynia – to firma rodzinna zajmująca się produkcją opraw oświetleniowych.

www.hesmo.pl 

 

JOST Sp. z o.o. z Nowej Soli – firma na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego produkuje trzy grupy produktów: dyszle przyczep, łapy, i siodła.

 

PPH „Jadik” sp. z o.o. z Nowej Soli -  firma jest producentem foteli i krzeseł tapicerowanych.

www.jadik.pl 

 

Logosol Polska Sp. z o.o. z Nowej Soli - spółka jest producentem traków, pilarek, strugarek i maszyn stolarskich na potrzeby firm przetwarzających drewno.    

www.logosol.pl

 

Mazel M. H. Mazurkiewicz sp. j., z Nowej Soli - spółka realizuje kompleksowo usługi z zakresu instalacji elektrycznych, automatyki przemysłowej i energetyki zawodowej.

http://mazel.pl

 

Nord Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o., z Nowej Soli - firma oferująca inteligentne rozwiązania mechanicznej i elektronicznej techniki napędowej. Nowosolska fabryka produkuje koła i wałki zębate, korpusy do napędów dla przemysłu maszynowego, a także reduktory dla przemysłów lotniczego, drzewnego, spożywczego i rolnego.

www.nord.com  

Nord Napędy – jeden z firmowych produktów
Nord Napędy – jeden z firmowych produktów

 

Hala produkcyjna firmy Nord Napędy w Nowej Soli
Hala produkcyjna firmy Nord Napędy w Nowej Soli

 

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość” w Rejowie, gm. Nowe Miasteczko – spółdzielnia prowadzi m.in.: uprawę roślin oraz produkcję i przetwórstwo mięsa wołowego oraz wieprzowego, ponadto profesjonalny recykling samochodów.   

http://rsp-rejow.prv.pl

 

ZASET SP Z O.O.  z Kożuchowa – firma jest producentem mechanizmów dociskowych i tarcz sprzęgłowych do samochodów osobowych i dostawczych oraz innych części samochodowych .

www.zaset.pl

Mapa województwa lubuskiego w podziale na powiaty

Dowiedz sie więcej o gospodarczym potencjale województwa i powiatów województwa lubuskiego

Czytaj więcej »

Moduł nawiązania współpracy przedsiębiorców i przedstawicieli nauki

Nawiąż współpracę jeżeli prowadzisz projekt badawczy i poszukujesz partnera biznesowego do współpracy lub Twoja firma wprowadza innowacyjne rozwiązania

Czytaj więcej »

Dane statystyczne dotyczące innowacji

Statystyki dotyczące innowacji przedstawione w tabelach, na mapach oraz wykresach

Czytaj więcej »