Więcej środków UE dla regionów

Pobierz PDF
I posiedzenie Konwentu Marszałków RP w województwie podlaskim.
Za nami I posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w Podlaskiem. Samorządowcy przyjrzeli się m.in. rządowym propozycjom podziału unijnych dotacji oraz restrukturyzacji funkcjonowania szpitali.

Podczas obrad konwentu region lubuski reprezentowali marszałek Elżbieta Anna Polak i członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak. Rozmowy otworzył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W programie znalazło się miejsce na kilka tematów, podzielonych na panele. Agenda obejmowała kwestie związane z np. międzynarodowymi łańcuchami dostaw po pandemii, ale największe emocje zdecydowanie wzbudziły tematy podziału unijnych środków w nowej perspektywie oraz restrukturyzacji ochrony zdrowia. O tym, jak będą podzielone pieniądze w nowej perspektywy UE na lata 2021-2027, mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Minister zaprezentowała główne założenia oraz klucz, jaki przyjęto przy dzieleniu środków na poszczególne województwa.

- Mamy uwagi do doboru wskaźników i prześlemy je do ministerstwa. Są to merytoryczne uwagi. Nie rozumiem, dlaczego dane zostały pobrane z lat 2014-2018? Nie są to aktualne wskaźniki, gdzie niektóre regiony miałyby się dużo lepiej, myślę tu o Polsce Wschodniej. I drugie pytanie, dlaczego rząd zatrzymał 25 proc. do negocjacji w kontraktach programowych? To jest dziwna decyzja i oczekujemy wyjaśnienia sprawy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

4a4a3417001a.jpg

Równie wiele emocji wzbudziła sprawa zmiany w zakresie funkcjonowania szpitalnictwa w Polsce, a dokładnie centralizacji całego systemu. – Jesteśmy przeciwko centralizacji nadzoru i zmiany formy właścicielskiej. Nic to nie zmieni w całym systemie. Centralizacja nie jest receptą na uzdrowienie ochrony zdrowia. Wciąż widzimy problemy, które są i zgadzamy się, że reforma jest potrzebna, ale myślę, że do tej pory robiliśmy to mądrze. Posiadamy merytoryczną i dogłębną wiedzę w zakresie podległych nam jednostek. Zainwestowaliśmy w potencjał ludzki, stworzyliśmy kierunek lekarski w regionie lubuskim, który dofinansowujemy co roku. Będziemy mieli w tym roku pierwszych absolwentów. Skutecznie oddłużyliśmy szpitale wojewódzkie. Były najbardziej zadłużone w Polsce, a teraz są najmniej. Z obecnymi propozycjami trudno mi się zgodzić. Myślę, że trzeba będzie wypracować nową propozycję, aby własność pozostała w rękach samorządów, bo gwarantują one szybkie reagowanie, zgodne z potrzebami mieszkańców – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Do stanowiska marszałek ustosunkował się Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. – Są podmioty, które mają dodatnie rezultaty, na tym rynku trudnym, a więc nie możemy mówić, że wyceny NFZ powodują, że wszystkie szpitale mają złą sytuację. Doceniam to, co robi samorząd województwa lubuskiego, ale mamy też przykłady, że szpitale powiatowe mają dwucyfrowe, ujemne rentowności. To nie jest tak, że na poziomie całego województwie sytuacja jest zaopiekowana – twierdził minister.

W programie Konwentu pojawiły się również tematy związanie z m.in. Krajowym Planem Odbudowy i wsparciem dla rozwoju obszarów wiejskich w nowej perspektywie finansowej. Posiedzenie tradycyjnie zakończy się głosowaniem nad przyjęciem wspólnych stanowisk, dostępnych [TUTAJ]. Przypomnijmy, że województwo podlaskie przejęło przewodniczenie Konwentowi od regionu lubuskiego.

Galeria zdjęć

Zobacz również