Muzeum zaprasza od 3 marca

Pobierz PDF
Wizytacja nowej części MZL
Ruchome makiety, gry dla dzieci, pokazy wideo, nowoczesne multimedia - to nie opis parku rozrywki, a nowych wystaw w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Będzie można je zobaczyć w MZL już od środy (3 marca)!

Wicemarszałek Łukasz Porycki odwiedził w lutym Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie wizytował nową część placówki, wybudowaną za blisko 21 mln zł. Znalazło się w niej miejsce m.in. na piętro poświęcone sztuce nowoczesnej. – Rozbudowa muzeum trwała kilka lat, ale efekt jest niesamowity. Drzwi placówki i nowe ekspozycje będą otwarte już 3 marca od godziny 11.00 – zachęca do odwiedzin wicemarszałek Łukasz Porycki.

Prawdziwym hitem z pewnością okaże się sala ekspozycyjna, ukazująca historię regionu i Zielonej Góry. W niej przeszłość poznaje się dzięki dźwiękom, filmom oraz nowoczesnym multimediom. Wystarczy wspomnieć np. o innowacyjnej, ruchomej oraz podświetlanej makiecie. Zaskoczy Was również kącik poświęcony lubuskiej historii żużla oraz komputerowe gry. Weźmiecie w nich udział, korzystając z dotykowych monitorów. Projektanci pomyśleli także o specjalnym miejscu zabawy dla dzieci. Dodajmy, że każdy z gości muzeum wraz z biletem otrzyma jednorazowe rękawiczki. Dzięki temu większość atrakcji, znajdujących się w nowej części, będzie mogła normalnie funkcjonować.

Rozbudowa gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej. Co zostało zrobione?
 1. piwnica - garaż na 2 samochody osobowe, zespół sanitarny, pomieszczenia techniczne m.in. podręczny warsztat służący do wykonywania drobnych prac i napraw oraz pomieszczenia gospodarcze i socjalne.
 2. parter - hall wejściowy (w nim mi.in. ekspozycja portalu – jedynego renesansowego zabytku Zielonej Góry), sala wielofunkcyjna (zależnie od potrzeb: kinowa, konferencyjna i edukacyjna) oraz pomieszczenia sanitarne.
 3. I piętro - sala ekspozycyjna ukazująca historię regionu i Zielonej Góry.
 4. II piętro - sala ekspozycyjna, w której prezentowana będzie wystawa pn. Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku.

Na I i II piętrze znajdują się także pokoje biurowe i socjalne dla pracowników merytorycznych oraz pracownia plastyczno-fotograficzna. Projekt obejmował również zakup wyposażenia do nowo powstałych ekspozycji, sali edukacyjnej i wielofunkcyjnej, m.in. sprzęt multimedialny, totemy, projektory, ekran projekcyjny, playery, głośniki, wzmacniacze, monitory dotykowe, wyposażenie do szatni, meble, fotele, stoły edukacyjne, fortepian, gabloty ekspozycyjne, gabloty interaktywne, itp.

Stary budynek Muzeum Ziemi Lubuskiej także został zmodernizowany

Modernizacja dotychczasowego gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej polegała na:

 1. remoncie instalacji centralnego ogrzewania w całym budynku,
 2. wymianie wewnętrznej stolarki drzwiowej,
 3. osuszeniu i zabezpieczeniu przeciwwilgociowe ścian zewnętrznych,
 4. zabezpieczeniu belek stalowych stanowiących główne elementy nośne dachu,
 5. wymianie spękanej kamiennej posadzki w holu na parterze,
 6. uzupełnieniu tynków po wymianie instalacji c.o., elektrycznej i drzwi wewnętrznych,
 7. remoncie instalacji elektrycznej w Sali Belkowej na I piętrze
 8. remoncie instalacji SAP,
 9. wyposażeniu całego obiektu po rozbudowie w system kontroli dostępu,
 10. gipsowaniu i malowaniu na II piętrze ścian i sufitów,
 11. wymianie instalacji antywłamaniowej i napadowej oraz monitoringu wewnątrz i na zewnątrz,
 12. wyposażeniu w sieć informatyczną.

Projekt uwzględniał potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo (winda, dostosowane toalety, utworzenie miejsc parkingowych dla osób z ograniczeniami ruchowymi, wyznaczenie odpowiednich miejsc w sali konferencyjnej). Program zwiedzania uwzględnia potrzeby osób niewidzących i niedowidzących (transkrypcje dla niewidzących).

Zobacz również