To krok milowy w dziedzinie rozwoju innowacji w regionie lubuskim

09.12.2024
Sekcje :
Kategorie :
Baner
– To miejsce, które postało dzięki środkom unijnym. Nowoczesny obiekt, wyposażony w najnowocześniejsze zdobycze techniki teleinformatycznej. To wszystko pozwoli województwu, samorządom lokalnym i instytucjom publicznym korzystać z szerokiej oferty Lubuskiego Centrum Cyfryzacji po to, by zapewnić bezpieczeństwo – mówił marszałek Marcin Jabłoński podczas otwarcia Lubuskiego Centrum Cyfryzacji.

9 grudnia 2024 r. odbyło się otwarcie Lubuskiego Centrum Cyfryzacji Go Cloud oraz Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy wydarzenia byli świadkami wejścia na najwyższy poziom realizacji usług z zakresu bezpieczeństwa i przechowywania danych oraz wykorzystania sztucznej inteligencji. Jako pierwsi w Polsce oddajemy mechanizm sztucznej inteligencji w medycynie pacjentom. Podczas wydarzenia złożono też e-podpis pod partnerstwem na rzecz innowacji.

O historii powstania LCC Go Cloud mówił marszałek Marcin Jabłoński. Podkreślał, że nie było to łatwe przedsięwzięcie, bo miejsce jeszcze niedawno było zrujnowane. Udało się doprowadzić budynek do stanu, jaki dziś wszyscy możemy zobaczyć. Jak podkreślał marszałek, to projekt, który ma wiele wartości.

Jak doszło do powstania LCC Go Cloud?

– Jesteśmy w Gorzowie Wlkp., który jest jedną ze stolic naszego regionu. Chcieliśmy umiejscowić Lubuskie Centrum Cyfryzacji właśnie tutaj. Nie było to proste zadanie, bo trzeba było znaleźć miejsce, a takie znalazło się dzięki współpracy z prezesem szpitala Jerzym Ostrouchem – mówił marszałek.

Zawarto porozumienie ze szpitalem, które pozwoliło umiejscowić ten projekt. Później prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki zgodził się zmienić plany i projekty związane z rewitalizacją tej części miasta. Dzięki temu pojawiły się możliwości, by z funduszy unijnych wykorzystano środki na rewitalizację obiektu.

Projekt okazał się proroczy

Marszałek przypomniał, że kiedy ruszono z tym przedsięwzięciem, zaczęły się problemy, które jeszcze bardziej pokazały, że ten projekt był w pewien sposób proroczy. – Pojawił się COVID-19, a ten projekt miał przygotować nasz region do wyzwań, które wiążą się z cyfrowym światem, z koniecznością zabezpieczania danych, przechowywania ich w miejscu, które jest nie do zniszczenia, żeby zabezpieczyć dane i stworzyć podwaliny pod instytucję, która pozwala budować nowe funkcje, funkcje XXI wieku, nowego cyfrowego świata i te funkcje okazały się natychmiast potrzebne – mówił marszałek M. Jabłoński. Projekt realizowany był 5 lat.     

– Chcielibyśmy zaproponować tu różnego rodzaju usługi, które będą mogli państwo wykonać przy mniejszym nakładzie środków. Wszystko związane jest z bezpieczeństwem. Geopolityka, wojna, pokazały nam, że jest coś takiego jak cyberataki i wojna hybrydowa. Musimy być przygotowani do możliwości pracy zdalnej, zarządzania i nauki zdalnej. To wszystko już przeżyliśmy. W tym sensie ten projekt był proroczy i mam nadzieję że będzie wykorzystywany na tyle, na ile będzie musiał być wykorzystywany, oby nie w takich sytuacjach jak w przeszłości. Liczymy, że instytucje, które muszą zabezpieczać i dbać o nasze dane i bezpieczeństwo szeroko pojęte – dokumenty wrażliwe, medyczne, nasze pieniądze, dane, które gromadzimy w pracy i życiu prywatnym – będą działać w miejscu, które jest odporne na różnego rodzaju zagrożenia. Takie miejsce tutaj zbudowaliśmy – dodał marszałek.

Nowa siedziba, nowe możliwości

Wydarzenie było połączone z prezentacją nowej siedziby Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Z myślą o lepszej jakości obsługi mieszkańców północnej części województwa lubuskiego, wszystkie usługi świadczone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego znajdą się w jednym miejscu, własnym budynku, w komfortowych warunkach, bez konieczności dojazdów do jednostki macierzystej w Zielonej Górze i ciągłych zmian lokalizacji. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym. – Po raz pierwszy od 25 lat istnienia województwa, Biuro Zamiejscowe znajduje się w obiektach, które są własnością Województwa Lubuskiego – mówił marszałek Marcin Jabłoński.   

W nowym budynku znajdzie się także przestrzeń dla start-upów. W ten sposób region działa na rzecz inkubacji nowych przedsiębiorstw, stwarza możliwości rozwoju zwłaszcza w branży teleinformatycznej – nowoczesnej, innowacyjnej i odpowiadającej na wyzwania cyfrowej współczesności.

To miejsce ma potencjał
 

Przed oficjalnym otwarciem Lubuskiego Centrum Cyfryzacji i Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprezentowali fragment spektaklu „Nowy wspaniały świat” na podstawie książki Aldousa Huxleya. Posłanka Krystyna Sibińska podkreśliła, że gorzowscy artyści wprowadzili nas w świat utopii. 

– Idea utopii według Huxleya to wspólność, identyczność i stabilność. Wspólność mamy, bo ten projekt ma służyć wspólnie wszystkim, którzy będą chcieli z niego korzystać. Nie chcemy identyczności, bo jesteśmy różni. Dlatego nie chcemy też utopii. Ale chcemy stabilizacji. I jestem przekonana, że tę stabilizację będzie gwarantowała nowa jednostka. Jednostka powołana przez Urząd Marszałkowski po to, żeby służyć wszystkim państwu. Bardzo się cieszę, też jako budowlaniec, z tego całego przedsięwzięcia, bo oglądałam na żywo, jak ten obiekt wyglądał – stary, zniszczony, bardzo zaniedbany. I jestem dumna z tego, że wspólnie udało się taki obiekt doprowadzić do takiego pięknego efektu. Naprawdę duży potencjał tkwi nie tylko w tym budynku. Jestem pewna, że mamy tutaj jeszcze dużo innych obiektów do wykorzystania i tylko dobre pomysły. Wszystkie będziemy realizować – mówiła posłanka.

Senator Władysław Komarnicki podziękował wszystkim, tym którzy brali udział w inwestycji. – Dziękuję wszystkim tym, którzy podjęli decyzję, wszyscy jesteśmy ich dłużnikami. Gratuluję prezesowi szpitala Jerzemu Ostrouchowi, bo to wielki krok do przodu. Marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu dziękuję, że doprowadził przedsięwzięcie do końca – mówił senator.     

To obiekt, który powstał dzięki wsparciu Unii Europejskiej

Poseł Waldemar Sługocki podkreślał, że to niezwykle ważny projekt, zwłaszcza w kontekście danych, bo gdy przeanalizujemy dane dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, kapitału ludzkiego, który korzysta z usług publicznych w zakresie dostępu do usług cyfrowych, Polska zajmuje 24. miejsce na 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

– Mamy wiele powodów do tego, żeby te dane wziąć sobie głęboko do serca i zacząć działać. I to się dzieje. Nieco lepiej jest, jeżeli chodzi o generalnie same usługi publiczne. Tam zajmujemy 22. pozycję, a najlepiej wyglądamy, jeżeli chodzi o otwarte dostępy do danych. Myślę mniej więcej o takich miejscach jak to, które dzisiaj otwieramy. Tam zajmujemy czwarte miejsce, ale generalnie, uśredniwszy te trzy przesłanki, globalnie jesteśmy na 24. miejscu – wyjaśniał poseł. 

W. Sługocki zaznaczył, że to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie obecność Polski w Unii Europejskiej. – Inwestycja ta jest współfinansowana ze środków pochodzących z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeszcze używam świadomie starej nomenklatury, ponieważ z perspektywy 2014-2020 polityka regionalna, polityka spójności Unii Europejskiej wcale nie jest mrzonką, bo jednak skracamy te dysproporcje w rozwoju poszczególnych regionów państw członkowskich Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że ta idea, o której mówił pan marszałek Marcin Jabłoński, jest słuszna. Połączenie tego z inkubatorem przedsiębiorczości pokazuje, że temu przedsięwzięciu przyświeca takie kompleksowe podejście – mówił poseł. 

Przewodnicząca sejmiku Anna Synowiec podkreślała, że to jedna z większych inwestycji w ostatnich  latach, jaka powstała w Gorzowie Wlkp. – Współtwórcami tego sukcesu są radni Województwa Lubuskiego VI i VII kadencji. Tutaj jest nasz dom, tutaj mamy biuro zamiejscowe urzędu, ale też biuro zamiejscowe Sejmiku Województwa, są pracownicy. Wiem, że północ województwa jest dla marszałka ważna. Zapraszam na spotkania, które będziemy organizować. Zachęcam radnych i członków zarządu  do aktywności. Wierze, że ta współpraca z Lubuszanami na północy województwa będzie dobra i efektywna – mówiła.    

Po co nam regionalne data center?

Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego podkreślał, że musimy działać i zwalczać incydenty, zanim one zagrożą naszym systemom i naszym danym. Musimy zauważać jako pierwsi te rzeczy, które nam zagrażają, zanim staną się atakiem na naszą infrastrukturę. – To jest bardzo odpowiedzialne zadanie i bardzo ważne, które trzeba, podkreślę jeszcze raz, robić wręcz codziennie. I trzeba zobaczyć również jak najwięcej, czyli ogarniać wszystkie te zagrożenia, które mogą się pojawiać na rynku wraz ze zmieniającymi się hakerskimi metodami działań. Niezależnie od tego, jakie motywy mają cyberprzestępcy, jakie stosują techniki i jakie za pomocą swoich działań chcą osiągnąć cele. Po co jest nam to data center? Aby być o krok przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami cyfrowymi, jakie nas czekają. I taka funkcja jest jedną z kluczowych funkcji naszego Lubuskiego Centrum Cyfryzacji GoCloud – tłumaczył dyrektor Wojciech Olszewski. 

– Świadczymy mnóstwo usług dla obywateli. W ramach tych projektów, o których mówił pan marszałek, cyfrowych, wdrożyliśmy system MedBrain L wspierający działania lekarzy w zakresie diagnostyki obrazowej w trzech szpitalach: w Gorzowie, Zielonej Górze i Torzymiu. Każde zdjęcie, które jest zrobione w tych szpitalach, wędruje do naszego data center, jest analizowane przez mechanizm AI i wraca do szpitala, do lekarza, który może podjąć decyzję diagnostyczne. To musi być bezpieczne – podkreśla dyrektor Wojciech Olszewski. 

Nowy wymiar innowacyjności

Lubuskie Centrum Cyfryzacji Go Cloud, czyli nasze regionalne data center to przedsięwzięcie przełomowe i innowacyjne. Buduje podstawy do cyfrowego rozwoju regionu i świadczenia e-usług dla obywateli. To także swoisty start-up dla lubuskiej gospodarki opartej o nowe technologie.

Rozwój cyfrowego świata wkraczającego w nasze codzienne życie, doświadczenia niedawnej pandemii, które pokazały nam nieoczekiwane wyzwania i które nauczyły nas odważniejszego korzystania z technologii cyfrowych pokazały, jak konieczne i potrzebne jest wdrożenie regionalnego, chmurowego rozwiązania IT, zapewniającego ciągłość dostępu, bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie dużej ilości e-usług, danych i informacji. Szczególną rolę zaczyna pełnić tu konieczność zapewnienia bezpieczeństwa danych w bardzo niespokojnym współcześnie świecie, w którym coraz częściej doświadczamy efektów wojny hybrydowej czy działań cyberprzestępców.

Nowoczesne regionalne środowisko teleinformatyczne powstało w zabytkowym obiekcie poszpitalnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, w którym mieściła się niegdyś kuchnia, pralnia i warsztaty. Popadający w ruinę obiekt został uratowany i uzyskał nowe życie i nowe funkcje.

Lubuskie Centrum Cyfryzacji Go Cloud będzie realizować zadania w obszarze administracji publicznej, promocji i ochrony zdrowia, edukacji publicznej, kultury i sprawowania opieki nad dziedzictwem kulturowym, zapewnienia cyfryzacji usług użyteczności publicznej Województwa Lubuskiego i podmiotów, nad którymi samorząd województwa sprawuje kontrolę.

Świadczenie e-usług dla województwa i podległych mu jednostek będzie realizowane w Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych w Gorzowie Wlkp. W tym celu przy ulicy Walczaka, w dawnym budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego, powstała rozbudowana infrastruktura teleinformatyczna. Będzie miejscem bezpiecznego przechowywania w postaci cyfrowej danych medycznych czy informacji z zakresu planowania przestrzennego w regionie. Z e-usług centrum skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego i jednostki ochrony zdrowia. Rewitalizacja byłego szpitalnego budynku kosztowała ponad 27 mln złotych, a serwerownia, systemy informatyczne i wyposażenie obiektu – ponad 40 mln.

Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych ma służyć także jako miejsce rozwoju innowacji technologicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. We współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. lubuski samorząd zainicjował projekt MedBrain L dotyczący zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. To pacjent będzie mógł niebawem „wrzucić” do sztucznej inteligencji wynik badania i zamiast po kilku tygodniach albo miesiącach otrzymać go po 10-15 minutach i skonsultować ten wynik z lekarzem.

Trwają prace nad kolejnym systemem wykorzystującym nowoczesne technologie – tym razem wspomagającym osoby starsze. Ma on objąć co najmniej kilka tysięcy lubuskich seniorów.

Podczas uroczystości otwarcia LCC Go Cloud i nowej siedziby Biura Zamiejscowego UMWL odbył się także pokaz mody „Hypnosis – inspired by Björk” projektantki Natalii Ślizowskiej

Lubuskie Centrum Cyfryzacji Go Cloud Sp. z o.o. przedstawiono w filmowej pigułce, a na koniec odbył się panel dyskusyjny z udziałem Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego sp. z o.o. i Polskiego Klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji pn. „Wykorzystanie Lubuskiego Centrum Cyfryzacji Go Cloud Sp. z o.o. w samorządzie i biznesie“ Była to też okazja, aby zwiedzić nowoczesny obiekt.  

W uroczystości wzięli również udział: wicemarszałkowie Sebastian Ciemnoczołowski i Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Zbigniew Kołodziej, radni Województwa Lubuskiego: Anna Chinalska, Tomasz Gierczak, Marek Halasz, Jarosław Dowhan, Jerzy Wierchowicz i Hubert Harasimowicz, Natalia Burdz dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp., wójtowie, burmistrzowie, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, przewodniczący rady miasta Robert Surowiec oraz gorzowscy radni, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch, Izabela Piotrowicz wiceprezydent miasta oraz dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego.

źródło