Lubuskie liderem cyfryzacji – pierwszy polski model AI wspiera administrację

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego jako pierwszy samorząd w Polsce wdraża PLLuM – polski model językowy typu „chat GPT”, stworzony przez konsorcjum krajowych instytucji naukowych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji. Jego głównym celem jest usprawnienie komunikacji między obywatelami a administracją publiczną.
- To ważny krok w stronę cyfryzacji naszego urzędu i podniesienia jakości usług dla mieszkańców – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. - Dzięki PLLuM możemy lepiej wykorzystać kompetencje naszych pracowników i zapewnić im narzędzia, które ułatwią codzienną pracę.
Lubuskie nie zamierza poprzestawać na wdrożeniu tylko dla urzędników. - Chcemy być liderem innowacji w administracji publicznej – dodaje Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego. - Udostępnienie PLLuM to dopiero początek. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które usprawnią działanie urzędu i poprawią komfort mieszkańców.
Szybka implementacja modelu była możliwa dzięki budowie Lubuskiego Centrum Cyfryzacji Go Cloud, które zapewnia urzędowi bezpieczną, lokalną chmurę. - Wdrożenie PLLuM w naszym centrum oznacza pełne bezpieczeństwo danych – żadne informacje nie opuszczają urzędu – podkreśla Marcin Gucia, prezes Lubuskiego Centrum Cyfryzacji w Gorzowie Wlkp. - Już teraz rozwijamy Asystenta Lubuszanina, który w formie chatu pomoże mieszkańcom w załatwianiu spraw urzędowych.
Lubuskie Centrum Cyfryzacji udostępniło na platformie Hugging Face skonwertowane modele, które każdy może uruchomić na swoim komputerze, np. w darmowej aplikacji Jan wraz z instrukcją jak je uruchomić. Są one dostępne pod adresem https://huggingface.co/LubuskieCentrumCyfryzacji