Ośrodki Innowacji

16.07.2024
Sekcje :
Kategorie :
Baner

Co to są Ośrodki Innowacji?

Ośrodek Innowacji to podmiot lub grupa podmiotów tworzący (-ch) przestrzeń sprzyjająca współpracy badaczy, innowatorów, startupów, pozostałych firm, inwestorów i innych organizacji w celu przekucia pomysłów i technologii w innowacyjne produkty transformujące przemysł lub dana branżę, a także świadczący (-ch) kompleksowe usługi wspierający przedsiębiorstwa w reagowanie na wyzwania  cyfrowe, środowiskowe i inne z wykorzystaniem technologii, innowacyjnych procesów i modeli biznesowych, a  w konsekwencji w zwiększeniu ich konkurencyjności.

Sprawnie funkcjonujące ośrodki innowacji posiadają umiejętność trafnego analizowania potrzeb przedsiębiorców w zakresie rozwoju innowacyjnych produktów i usług, posiadają również wiedzę na temat usług wspierających działalność innowacyjną firm, przez co stanowią ważny element krajowego i regionalnych ekosystemów innowacji.

Czemu służy system akredytacji ośrodków innowacji?

Cele akredytacji:

  •  
    • Stymulowanie i pogłębianie specjalizacji OI (funkcyjnej i tematycznej)
    • Zwiększenie stabilności działalności OI oraz zdolności do świadczenia wysokiej jakości usług (m.in. poprzez wymóg budowania własnych zespołów pracowników skupionych na rozwoju OI),
    • Premiowanie postawy proaktywnej i proklienckiej w działalności OI,
    • Zachęcanie do strategicznego podejścia do kwestii rozwoju OI i oferty usługowej w dłuższej perspektywie czasu,
    • Wspieranie sieciowania i współpracy  OI, m.in. poprzez akredytację konsorcjalnych OI,
    • Ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do wysokiej jakości usług proinnowacyjnych wpisujących się  w nowoczesne trendy rozwojowe.

System akredytacji OI stanowi również ważny element systemu wsparcia rozwoju OI finansowanego ze środków UE w latach 2021-2027 w ramach celu 1 Polityki Spójności: Bardziej inteligentna Europa dzięki wspieraniu inteligentnej i innowacyjnej transformacji gospodarczej. Zakłada się, że podmioty posiadające akredytację będą realizowały usługi dla przedsiębiorstw, które będą mogły być finansowane zarówno ze środków krajowych, jak i regionalnych programów operacyjnych.

Kto może uzyskać akredytację?

Nowy model akredytacji zakłada odejście od dotychczasowej weryfikacji podmiotowej (akredytacja określonych typów podmiotów) na rzecz weryfikacji przedmiotowej w zakresie specjalizacji funkcyjnej (zdolności do świadczenia określonego rodzaju usług) i specjalizacji tematycznej (w określonym obszarze zgodnym z krajowymi inteligentnymi specjalizacjami).  W związku z powyższym akredytację może uzyskać każdy podmiot lub konsorcjum podmiotów, które spełnia warunki udziału i kryteria określone w konkursie.

Rodzaje akredytacji

W ramach akredytacji indywidualnej podmioty oceniane będą indywidualnie pod względem zdolności doświadczenia różnych typów usług, tj. pełnienia określonych funkcji. Akredytację można uzyskać w odniesieniu do następujących rodzajów funkcji:

  • Inkubacja/Akceleracja
  • Doradztwo innowacyjne
  • Brokering w obszarze innowacji
  • Udostępnianie infrastruktury
  • Transfer technologii z nauki do biznesu
  • Działalność wdrożeniowa

Akredytacja konsorcjalna zakłada natomiast weryfikację zdolności do świadczenia przez konsorcjum kompleksowego zakresu usług, w określonych obszarach tematycznych (specjalizacjach tematycznych) dla przedsiębiorców wdrażających innowacyjne rozwiązania. Konsorcja mogą się specjalizować w trzech dziedzinach:

1) działania na rzecz transformacji cyfrowej przedsiębiorstw,

2) działania na rzecz zielonej transformacji przedsiębiorstw,

3) działania na rzecz technologicznej transformacji przedsiębiorstw w pozostałych obszarach wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Kto nadaje status Ośrodka Innowacji?

Status ośrodka innowacji nadaje minister właściwy w sprawach gospodarki na wniosek i pod warunkiem spełnienia kryteriów konkursowych.

Więcej informacji o naborze.

źródło