Park Technologii Kosmicznych musi wejść na orbitę
W poniedziałek 22 stycznia 2024 r. Marszałek Województwa Lubuskiego wziął udział w seminarium zorganizowanym przez spółkę zarządzającą Parkiem Technologii Kosmicznych. Jej władze przedstawiły strategię, kierunki rozwoju oraz projekty, które zamierzają realizować w ciągu najbliższych dwóch lat.
Spółka chce złożyć trzy projekty w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021 – 2027. Będą to: Lubuski System Innowacyjnych Start-upów, Rozwój działalność PTK (etap I), a także Centrum Wsparcia Inwestora i Eksportera oraz ochrony własności intelektualnej. Zadania te zostały wpisane wprost do Kontraktu Programowego naszego regiony. W najbliższych planach jest również wzięcie udziału w konkursach ogłaszanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, projektach transgranicznych, pracach badawczo-rozwojowych oraz współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.
Na terenie PTK znajdują się również powierzchnie dla lubuskich przedsiębiorstw sektora MŚP, które do końca lutego mają zostać w całości wynajęte. Od 5 lutego w PTK staże ma rozpocząć 12 informatyków i programistów z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wizją spółki jest liderowanie innowacjom w regionie oraz technologiom kosmicznym. Marszałek Marcin Jabłoński zwrócił jednak uwagę, że kluczowe dla spółki będzie sięgniecie po środki z Horyzontu Europa – programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021 – 2027.
Takim kluczowym projektem może być budowa w PTK satelity obserwacyjnego. Spółka stara się już o dofinansowanie dla tego przedsięwzięcia.
W poniedziałkowym seminarium - oprócz marszałka Marcina Jabłońskiego - wzięli udział: prezes zarządu spółki prof. Marek Banaszkiewicz, wiceprezes dr Jerzy Tutaj, dyrektor działu rozwoju projektów Justyna Kmietowicz, dyrektor gabinetu zarządu Michał Anczykowski, były poseł Bogusław Wontor oraz dyrektor Departamentu Gospodarki i Rozwoju urzędu marszałkowskiego dr Jarosław Flakowski.