Zielona energia na zakończenie lubuskiej misji gospodarczej. EXPO 2020 w Dubaju.
Solar Innovations Centre (SIC) w Dubaju jest wiodącym na świecie ośrodkiem innowacji, który promuje najnowsze innowacje w zakresie czystej i odnawialnej energii oraz podkreśla ekologiczne inicjatywy rządu Dubaju. Rozwija umiejętności i buduje kolejne pokolenie innowatorów w dziedzinie czystych technologii, koncentrując się na rozwijaniu i promowaniu lokalnych talentów poprzez silną współpracę z lokalnymi i międzynarodowymi szkołami, uniwersytetami, start-upami oraz firmami w zakresie badań, wymiany wiedzy i wystaw.
Delegacja lubuskich przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli Centrum Energetyki Odnawialnej spotkała się w czwartek z przedstawicielami SCI. Była to doskonała okazja do zobaczenia Centrum z bliska, odbycia indywidualnych rozmów oraz uzyskania informacji na temat regulacji prawnych rynku energii odnawialnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i pozwoleń niezbędnych, aby wejść na tamtejszy rynek.
Rozmawiano m.in. o możliwościach współpracy partnerskiej pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a SIC, szansach realizacji międzynarodowych projektów badawczych oraz ewentualnej współpracy w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych. Obie strony wymieniły się doświadczeniami dotyczącymi parków technologicznych, a gospodarze mieli okazję obejrzeć prezentację oferty regionu lubuskiego w ramach działalności takich parków.
Lubuska misja gospodarcza szansą na rozwój regionu
W piątek (21 stycznia) kończy się czterodniowa misja gospodarcza na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju, z udziałem przedstawicieli lubuskiego biznesu, nauki oraz samorządu, pod przewodnictwem członka zarządu woj. lubuskiego, Marcina Jabłońskiego. W składzie delegacji samorządowej znaleźli się także m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa, Wacław Maciuszonek, wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz oraz radny województwa, Sebastian Ciemnoczołowski.
W tym czasie nasza delegacja odbyła szereg ważnych spotkań, które w przyszłości mogą zaowocować m.in. pozyskaniem nowych rynków zbytu dla lubuskich przedsiębiorców.
Z kolei nowe doświadczenia i wiedza zdobyta podczas tego wyjazdu przez przedstawicieli nauki i samorządu przełożyć się na rozwój naszych parków technologicznych i ewentualną współpracę w ramach powstającego w Zielonej Górze Parku Technologii Kosmicznych.
Skład lubuskiej delegacji na EXPO 2020 w Dubaju
W skład lubuskiej delegacji przedsiębiorców reprezentujących takie branże jak: spożywcza, elektrotechniczna, odnawialne źródła energii, design, budowlana, usługowa i odzieżowa oraz reprezentantów środowiska naukowego weszli przedstawiciele:
- Centrum Energetyki Odnawialnej - Uniwersytet Zielonogórski
- Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej
- Natalia Ślizowska Atelier, projektantka mody
- Krainy Eksperymentów
- BudGeo Sp. z o.o. - Zielona Góra
- DESIGN STUDIO JAN KURAŁOWICZ – Żary
- ENSORE Sp. z o.o. sp. kom.-akcyjna - Zielona Góra/Stary Kisielin/ Zatorze
- GBP GROUP MICHAŁ PIEŃKOWSKI – Gorzów Wlkp.
- GEODRONIX Krzysztof Krysiński - Krosno Odrzańskie
- JKB Jagodziński, Bułach sp.j. - Czerwieńsk
- KASKAT Sp. z o.o. – Gorzów Wlkp.
- MAGNOLIA Sp. z o.o. – Lubsko
- MAJESTIC RENT BUDNY NORBERT
- MODE MIO - Skwierzyna
- OZEnergia sp.o.o. - Zielona Góra
- ROYAL ESTATE TOMASZ JAGIEŁŁO – Przytoczna
- SEASTEAD – Przytoczna
- WAMA POLEN - Strzelce Krajeńskie
- WeLoveHomes – Świdnica
Wyjazd do Dubaju był możliwy dzięki realizacji unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Dofinansowanie do misji gospodarczej wynosi 85 proc. kosztów.