Zielona Góra stawia na elektromobilność

03.04.2025
Sekcje :
Kategorie :
Baner
E-Mobility Innovation Hub to inkubator przedsiębiorczości, który 31 marca 2025 r. rozpoczął pracę w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie. – Chcemy stawiać na innowacyjność w regionie, stąd dotacje z Unii Europejskiej do takich przedsięwzięć jak to, które dzisiaj otwieramy – mówił wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga.

Budowa inkubatora kosztowała przeszło 13 mln zł, z czego prawie 9 mln to dofinansowanie z unijnych środków.

– Ten inkubator już działa. Są tu podmioty, które się zadomowiły. Te zaangażowane prawie 9 mln zł pracuje na rzecz nas wszystkich w województwie lubuskim, a szczególnie firm angażujących się w innowacyjność oraz nowe technologie – dodał wicemarszałek Grzegorz Potęga.

Wsparcie dla małych i średnich firm

Budynek to prawie 2 tys. metrów kwadratowych, z czego ponad połowę stanowi hala montażowa. Już teraz w placówce działa kilka firm. – Przede wszystkim to obiekt poświęcony start-upom oraz firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Świadczymy usługi inkubacji oraz prorozwojowe, z których może skorzystać każde przedsiębiorstwo. To ważne, ponieważ obszary transformacji energetycznej oraz elektromobilności są kluczowe dla budowy gospodarki – wyjaśnia Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności, która zarządza zielonogórskim inkubatorem.

Jedną z firm, która zdecydowała się skorzystać z możliwości nowej instytucji, jest marka Innovation AG. Przedsiębiorstwo zaprojektowało elektryczne pojazdy E-Fasiąg. Mają one zastąpić wozy ciągnięte przez konie i dowozić turystów na Morskie Oko w Zakopanem.

– Mamy również zamówienia z innych miejsc w Polsce oraz potencjalnego klienta zza granicy. E-Fasiąg to pewna nowość na rynku elektromobilności. Mówimy o specjalistycznym pojeździe turystycznym, wypełniającym lukę pomiędzy super małymi pojazdami a autobusem – wyjaśnia Albert Gryszczukprezes Innovation AG.

Miejsce przyjazne zielonej energii

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, Zieloną Górę wybrali na swoją siedzibę m.in. ze względu ulokowanie miasta na ścianie zachodniej, działalność prowadzoną przez PIRE oraz właśnie istniejący tu inkubator przedsiębiorczości. Nic dziwnego, że duży potencjał placówki dostrzegają lubuscy parlamentarzyści oraz samorządowcy.

– To niezwykle ważne miejsce w kontekście tego, co dzieje się na świecie oraz w Unii Europejskiej, a jest związane z czystą energią. Inkubator wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności polskiej, europejskiej i światowej. Jak wiemy, ekologia jest jednym z ważniejszych elementów. Rozwiązania tutaj wypracowane będą wdrażane oraz komercjalizowane przez różne podmioty w kraju lub za granicą – zauważa poseł Waldemar Sługocki.

Obecnie w inkubatorze swoje siedziby ma 12 firm z branży odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności. Zajmują się one np. dystrybucją stacji ładowania czy też produkcją wiatraków. –  Liczymy, że w inkubatorze pojawią się firmy innowacyjne, które będą generowały dobre, wysokopłatne miejsca pracy dla mieszkańców Zielonej Góry. To przedsięwzięcie wpisuje się również w strategię prezydenta Marcina Pabierowskiego, który wskazał, aby takie inwestycje były wspierane przez miasto. Zdradzę, że w ramach projektu unijnego będziemy pomagać w promowaniu tego przedsięwzięcia – tłumaczy Jarosław Flakowski, wiceprezydent Zielonej Góry.

Partnerem merytorycznym inkubatora pozostaje firma Ekoenergetyka-Polska. To zielonogórskie przedsiębiorstwo jest światowym liderem w branży elektromobilności. Spółka działa w 28 państwach, gdzie zainstalowała ok. 2500 stacji szybkiego ładowania. Oprócz działalności produkcyjnej prowadzi badania w obszarze innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii w transporcie niskoemisyjnym.