Celem głównym projektu FELB.01.08-IZ.00-001/23 „Animacja-Integracja-Inkubacja (A2I)” realizowanego w latach 2024-2027 jest rozwój obszarów Inteligentnych Specjalizacji (RIS) poprzez skoordynowane działania animacyjne, integracyjne oraz inkubacyjne w zakresie Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania (PPO).
Osiągnięcie celu głównego będzie możliwe dzięki realizacji następujących celów szczegółowych:
Zwiększenie liczby i jakości projektów B+R poprzez wzmocnienie aktywności innowacyjnej oraz zaangażowanie w sieci współpracy przedsiębiorstw działających
w obszarach RIS, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wskazanych przez Partnerstwa wyłonione w konkursie na rzecz obszarów kluczowych.Rozwój istniejących obszarów o najwyższym poziomie B+R oraz identyfikacja nowych inteligentnych specjalizacji, jako element procesu eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych.
Wzmocnienie potencjału intelektualnego i kadrowego dla kreowania innowacyjnych produktów i usług w obszarach RIS ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wskazanych przez Partnerstwa wyłonione w konkursie na rzecz obszarów kluczowych.
Wzmocnienie kompetencji w zakresie tematyki umiędzynarodowienia podmiotów działających w obszarach RIS, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wskazanych przez Partnerstwa wyłonione w konkursie na rzecz obszarów kluczowych.
Promocja marki RIS oraz obszarów wskazanych przez Partnerstwa wyłonione
w konkursie na rzecz obszarów kluczowych.Rozwój kompetencji pracowników administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu odpowiedzialnych za kreowanie i prowadzenie PPO.
Oczekiwane efekty realizacji projektu:
Pobudzenie rozwoju firm w kierunku realizacji projektów innowacyjnych, wzrost jakości projektów B+R, animacja i integracja otoczenia RIS zmierzająca do budowania wzajemnych relacji i współpracy, m.in. pogłębienie współpracy RIS i podmiotów odpowiedzialnych za wdrażanie polityki innowacji, rozwój współpracy pomiędzy sferą nauki, instytutami badawczo-rozwojowymi oraz sektorem przedsiębiorstw poprzez działania w zakresie pozycjonowania RIS, mentoring i animowanie współpracy.
Wzmocnienie kompetencji związanych z wdrażaniem optymalnych modeli wsparcia rozwoju polityki innowacji (w oparciu o międzynarodowe dobre praktyki) oraz wzrost świadomości przedsiębiorstw na temat istoty i korzyści wynikających z PPO oraz roli platform współpracy RIS i klastrów w rozwoju indywidualnej firmy oraz gospodarki regionu.
Wzrost międzynarodowej aktywności oraz rozpoznawalności podmiotów RIS oraz lubuskich klastrów poprzez wzmocnienie kompetencji w zakresie internacjonalizacji, w tym wchodzenia w międzynarodowe łańcuchy wartości, tworzenie nowych powiązań wewnątrz specjalizacji (konsorcja) oraz wykorzystanie potencjałów sąsiednich województw oraz wynikających z położenia przygranicznego. Generowanie projektów o międzynarodowym potencjale rynkowym oraz sieciowanie w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć innowacyjnych jak również międzynarodowa promocja efektów współpracy w ramach RIS oraz efektów działania klastrów.
Rozwój narzędzi wsparcia przedsiębiorczości uczelnianej wśród studentów oraz kadry naukowej, wzmocnienie „miękkich” kompetencji związanych z zakładaniem firm (rozwój talentów), animowanie współpracy na rzecz elastycznego (zwinnego) reagowania na potrzeby rynku w zakresie obszarów RIS oraz zgłaszanego przez lubuskie klastry.
Kompleksowy monitoring RIS oraz klastrów poprzez obserwację i wnioski z międzynarodowych trendów rozwojowych wygenerowanych przez obszary o największym potencjalne innowacyjnym i B+R oraz w oparciu o dostępne dane statystyczne we współpracy z regionalnymi i krajowymi instytucjami statystycznymi. Dostarczenie aktualnych wniosków i rekomendacji, wyznaczających dalsze kierunki działań i współpracy dla podmiotów z obszarów RIS.
Grupa docelowa projektu:
Działania w ramach projektu A2I są dedykowane rozwojowi RIS oraz Partnerstw, które reprezentowane są przez różnorodne środowiska podmiotów gospodarczych czy publicznych. Wsparciem w ramach projektu zostaną objęci m.in.:
Partnerstwa wyłonione w konkursie na rzecz obszarów kluczowych RIS, ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstw które podpisały Porozumienia z SWL,
przedsiębiorcy wdrażający innowacyjne rozwiązania i/lub prowadzący prace B+R i/lub korzystający z usług jednostek sfery B+R,
innowacyjne start-upy,
szkoły wyższe (kadra akademicka oraz studenci) i podmioty sfery B+R współpracujące z przedsiębiorstwami w realizacji i praktycznym wdrażaniu wyników badań oraz prac rozwojowych i/lub dysponujące ich wynikami, w szczególności działające w obszarach RIS,
klastry już funkcjonujące oraz zalążkowe (bez osobowości prawnej),
instytucje otoczenia biznesu biorące aktywny udział we wdrażaniu regionalnej strategii innowacji,
pracownicy administracji samorządowej odpowiedzialni za koordynację i prowadzenie PPO (pracownicy Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego).
Inicjatywy w ramach projektu będą się koncentrować wokół następujących działań:
ANIMACJA – obejmuje działania animacyjne skupiające się wokół procesu przedsiębiorczego odkrywania, które w szczególności polegać będą na stymulowaniu nowych modeli współpracy biznesowej między partnerami regionalnymi oraz na efektywnym wykorzystaniu narzędzi wsparcia w regionie, w tym sfery B+R. Dodatkowo, nastąpi zweryfikowanie i pogłębienie dotychczas wskazanych obszarów kluczowych na rzecz rozwoju RIS oraz odkrywanie nowych innowacyjnych obszarów o wysokim potencjale rozwoju B+R kluczowych dla rozwoju lubuskiej gospodarki i konkurencyjności (eksperymentowanie). Kulminacyjnym elementem animacji będzie identyfikacja przedsięwzięć, projektów, konsorcjów, grup interesu czy potencjalnych klastrów jako aktywnych uczestników lubuskiego ekosystemu innowacji.
INTEGRACJA – obejmuje działania networkingowe i sieciujące mające na celu wzmocnienie i zintegrowanie funkcjonujących Partnerstw na rzecz obszarów kluczowych i klastrów wpisujących się w obszary RIS oraz tych zidentyfikowanych w ramach działania animacja. Działanie będzie uwzględniało włączenie i zaangażowanie lubuskich instytucji otoczenia biznesu poprzez uwypuklenie ich roli w lokalnym i regionalnym systemie. Wzmocniona zostanie współpraca w szczególności w zakresie nowoczesnych wyzwań i trendów związanych z wdrażaniem projektów B+R m.in. cyfryzacji i automatyzacji, przemysłu 4.0, gospodarki niskoemisyjnej, BAUHAUS oraz zrównoważonego rozwoju poprzez liczne spotkania, szkolenia i warsztaty. Celem tego działania będzie rozwój nowych modeli współpracy (np. huby i doliny innowacji) oraz urealnienie ich wdrożenia poprzez narzędzia wzmacniające przygotowanie innowacyjnych kadr dla RIS (tzw. kadry dla nowoczesnej gospodarki). W odpowiedzi na potrzeby rynku związane z funkcjonowaniem RIS nastąpi wsparcie rozwoju kompetencji i wiedzy uczestników lubuskiego ekosystemu innowacji w celu wzmocnienia kadry niezbędnej dla realizacji projektów B+R. W zakresie pozyskania atrakcyjnych kadr i talentów specjalny nacisk zostanie położony na aktywizację kobiet na rynku pracy w celu ich włączenia
w innowacyjne procesy zachodzące w regionie.INKUBACJA - obejmie działania wpierające i wzmacniające przygotowanie innowacyjnych projektów zidentyfikowanych w ramach działań animacja i integracja. Celem tego działania jest umożliwienie zaangażowanym Partnerstwom i podmiotom doprowadzenia koncepcji projektów do etapu gotowości operacyjnej i finansowej z zastosowaniem narzędzia proof-of-concept (weryfikacja innowacyjnego pomysłu), co obniży ryzyko leżące po stronie podmiotów prywatnych związane z podejmowaniem aktywności innowacyjnej oraz zwiększy podaż projektów mających szanse za realne wdrożenie i zastosowanie na rynku. Dodatkowo, działanie to obejmie narzędzia i modele biznesowe stymulujące i wzmacniające internacjonalizację obszarów RIS (np. szkolenia, study visits) poprzez inicjowanie projektów, konsorcjów czy partnerstw o zasięgu ponadnarodowym. Dodatkowo, wdrożone zostaną narzędzia wsparcia wzmacniające firmy zmierzające do umiędzynarodowienia swoich produktów i usług (broker eksportowy).
ZARZĄDZANIE RIS - obejmie monitoring rozwoju obszarów RIS z uwzględnieniem oceny dotychczasowej interwencji publicznej oraz zaangażowania podmiotów z Partnerstw na rzecz obszarów kluczowych przy wykorzystaniu dotychczas stosowanych narzędzi monitorowania. Ponadto, planuje się wzmocnienie kompetencji pracowników administracji publicznej oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu odpowiedzialnych za kreowanie polityki innowacji w regionie a docelowo wzmacniających zarządzanie procesami innowacyjnymi wśród przedstawicieli biznesu i świata nauki (rola inspiratora, kreatora). Podjęte zostaną także działania promujące innowacje wśród przedsiębiorców i mieszkańców województwa lubuskiego (np. piknik innowacyjny, hackaton, kampania promocyjna).
Całkowity koszt projektu, to: 3 000 000,00 PLN w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu wynosi: 2 970 000,00 PLN.