„Innowacyjne Lubuskie” to projekt służący budowaniu zdolności innowacyjnych regionu i integracji środowisk innowacyjnych. Realizacja projektu będzie służyła pozyskiwaniu nowych umiejętności i gromadzeniu wiedzy i czerpaniu inspiracji dzięki spotkaniom branżowym, specjalistycznym szkoleniom oraz wyjazdom studyjnym do ośrodków innowacji w Europie i na świecie.
Projekt skierowany jest w pierwszej kolejności do MŚP/Partnerstw wyłonionych w konkursie na rzecz obszarów kluczowych Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS), ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstw, które podpisały Porozumienia z Samorządem Województwa Lubuskiego (WL). Swoim zasięgiem obejmie także pracowników Urzędu Marszałkowskiego WL oraz IOB i uczelnie lubuskie zaangażowane w działalność innowacyjną. Do udziału zostaną zaproszone również MŚP, które chciałyby wprowadzać innowacje w swoich przedsiębiorstwach i potencjalnie mogą wzbogacić funkcjonujące już partnerstwa.
Projekt stanowić będzie uzupełnienie innego, już realizowanego projektu pn. Animacja-Integracja-Inkubacja(A2I), który skupia się wokół opracowywania analiz i organizacji warsztatów animacyjnych.
Główne zadania w projekcie to wyjazdy studyjne, spotkania branżowe. W ramach projektu zaplanowano organizację wizyt studyjnych; kierunki obejmują Europę i Azję i zostały dobrane w taki sposób, by efektywnie inspirować lubuskie MŚP i wspierać kompetencje innowacyjności. Lista została opracowana m.in. w oparciu o Europejski Ranking Innowacyjności, Global Innovation Index oraz o działalność samych partnerstw. Obrane kierunki: Szwajcaria: Wyjazd skierowany jest do wszystkich Partnerstw, planowane są wizyty w ośrodkach innowacji obejmujących swym zasięgiem innowacyjny przemysł, telemedycynę i zdrowe żywienie. Według World Global Innovation Index Szwajcaria od lat jest najbardziej innowacyjnym krajem na świecie. Jednym z głównych punktów wyjazdu będzie wizyta w Switzerland Innovation. To instytucja - ekosystem dla firm krajowych i międzynarodowych, dysponująca sześcioma lokalizacjami w całym kraju. Finlandia, Helsinki-Uusimaa, Estonia: W porównaniu europejskim region Helsinki-Uusimaa jest drugim najbardziej innowacyjnym regionem w Europie (2023r.) i siłą napędową wzrostu gospodarczego w Finlandii. Znajduje się tu prawie 100 000 firm i jedna trzecia wszystkich miejsc pracy w Finlandii. Z kolei Estonia jest uznawana za najbardziej zaawansowane społeczeństwo cyfrowe na świecie (zdigitalizowane w 99 proc.). Luksemburg: Zaliczany do grona najbardziej innowacyjnych, a tym samym najlepiej rozwiniętych i najbardziej konkurencyjnych krajów na świecie. Może pochwalić się jednym z najwyższych poziomów koncentracji publicznych i prywatnych placówek badawczych w Europie. W ramach wyjazdu planowana jest wizyta w ośrodku Luxinnovation, które reklamuje się hasłem „Umożliwiamy firmom wprowadzanie innowacji już dziś, aby były gotowe na jutro”. Wizyta w Luksemburgu będzie też okazją do odwiedzenia Europejskiego Centrum Innowacji Zasobów Kosmicznych. Japonia: Uznawana jest za jednego z największych liderów innowacji na świecie. Kombinacja tradycji i nowoczesności sprawia, że Japonia znajduje się na czele wielu dziedzin, takich jak robotyka, sztuczna inteligencja czy technologie medyczne. Dużą rolę w rozwoju nauki i technologii w Japonii odgrywa również system edukacji, który skupia się na rozwijaniu umiejętności technicznych i innowacyjnego myślenia u młodych ludzi. Proponowane instytucje do odwiedzenia to "Renewable Japan", Japan Food Ecology Centre, Smart City Institute Japan czy Japońska Agencja Kosmiczna.
Drugie zadanie w projekcie to „Innowacje Lubuskie” – gospodarcze podsumowanie roku. To spotkania organizowane głównie dla sektora innowacyjnych MŚP i jego partnerów - przedstawicieli regionów oraz instytucji otoczenia biznesu. Spotkania będą służyły przedsiębiorcom, którzy chcą się rozwijać, szukają nowych rozwiązań i pomysłów. Będą stanowić niepowtarzalną okazję do osobistego spotkania z ekspertami, otrzymania praktycznej wiedzy i kontaktów biznesowych.
Działania w ramach projektu są dedykowane rozwojowi RIS oraz Partnerstw, które reprezentowane są przez różnorodne środowiska podmiotów gospodarczych czy publicznych. Dlatego grupę docelową tworzy otwarty katalog odbiorców, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest oddziaływanie na rozwój i kształtowanie dialogu w obrębie inteligentnych specjalizacji, zwłaszcza w kontekście tworzenia konsorcjów czy budowania relacji na linii uczelnia-biznes. Wsparciem w ramach projektu zostaną objęci przedsiębiorcy z głównym naciskiem na MSP współpracujący w ramach Partnerstw wyłonionych w konkursie na rzecz obszarów kluczowych RIS, ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstw które podpisały Porozumienia z Województwem Lubuskim. Ponadto do projektu zostaną zaproszeni wszyscy przedsiębiorcy, którzy wdrażają innowacyjne rozwiązania i/lub prowadzą prace B+R i/lub korzystają z usług jednostek sfery B+R, innowacyjne start-upy, a także szkoły wyższe i podmioty sfery B+R współpracujące z przedsiębiorstwami w realizacji i praktycznym wdrażaniu wyników badań oraz prac rozwojowych i/lub dysponujące ich wynikami, w szczególności działające w obszarach RIS, klastry już funkcjonujące oraz zalążkowe, instytucje otoczenia biznesu biorące aktywny udział we wdrażaniu regionalnej strategii innowacji oraz pracownicy administracji samorządowej odpowiedzialni za koordynację i prowadzenie PPO (pracownicy Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego). Głównym celem projektu jest budowanie kompetencji w kierunku budowania innowacyjnego regionu, poprzez udział w projekcie każda z grup docelowych uzyska dostęp do wiedzy i kontaktów z ośrodkami innowacji w Europie i w Azji, co w perspektywie długofalowej wpłynie na rozwój własnej działalności. Ponadto rozwinie się współpraca pomiędzy aktorami projektu, tj. sektorami: nauki, gospodarki i publicznym, co ma szczególne znaczenie. Wzajemna relacja sprzyja realizowaniu projektów innowacyjnych, które istotnie wpływają na warunki rozwoju regionów UE.
Całkowity koszt projektu, to: 2 500 000,00 PLN (słownie: dwa miliony pięćset tysięcy złotych zero groszy), w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego na realizację Projektu wynosi: 2 475 000,00 PLN (słownie: dwa miliony czterysta siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych zero groszy).
