Lubuskie Forum Innowacji w Gorzowie Wlkp.

13.06.2022
Sekcje :
Kategorie :
Baner
W Akademii im. Jakuba z Paradyża spotkali się przedstawiciele świata nauki, biznesu, a nawet służby zdrowia. Dlaczego? Nowoczesne technologie mają zastosowanie w każdej dziedzinie. Już teraz wynalazki i innowacje ułatwiają życie, pracę i leczenie.

Nowoczesne sale, laboratorium badawcze. Samo miejsce Lubuskiego Forum Innowacji było już dowodem, jak dotacje z Unii Europejskiej i lubuskiego samorządu poprawiły bazę dydaktyczną dla studentów wydziału technicznego uczelni. Wykłady i część warsztatowa odbyły się w Laboratorium Technologicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Organizatorem forum był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. To pierwsze Lubuskie Forum Innowacji w Gorzowie. Ale także pierwsze w cyklu organizowanych przez urząd marszałkowski. Na początku roku zarząd województwa lubuskiego przyjął strategię rozwoju innowacji do 2030 roku, a ta zakłada szereg tego typu zadań, bo na tym polu mamy jeszcze sporo do zrobienia. Musimy tworzyć możliwości realizacji wspólnych projektów w partnerstwach - mówił dr Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Coraz więcej patentów

Wydarzenie było podzielone na część panelową i warsztaty. Specjaliści mówili m.in. o działalności naukowo-badawczej gorzowskiej akademii. – Już mamy określoną ilość patentów, wdrożeń, współpraca z przemysłem jest kluczowa w codziennej pracy. Trudno dziś określić liczbę patentów, bo jest ich bardzo dużo i jeszcze mamy sporo zgłoszeń. Współpracujemy z przedsiębiorstwami z całej Polski - podkreślała dr Aleksandra Radomska-Zalas, dziekan Wydziału Technicznego AJP.

Z uczelnią i firmami nierozerwalnie związany jest Gorzowski Ośrodek Technologiczny. – Realizujemy bardzo wiele projektów naukowo-badawczych. W tej chwili pracujemy nad trzema projektami z zakresu innowacji. Dotyczą wsparcia transformacji cyfrowej, inkubatora przedsiębiorczości, laboratoriów do badań nad sztuczną inteligencją. Chcemy utworzyć centrum patentowe dla przedsiębiorców przy Urzędzie Patentowym. Tworzymy Centrum Nauk Przyrodniczych w Stanowicach - mówiła Justyna Kmietowicz, dyrektor GOT w Gorzowie Wlkp.  Ośrodek już tworzy partnerstwo w ramach prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego sieciowania do nowej perspektywy finansowej.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w medycynie przedstawił wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Robert Surowiec. – Pandemia była okropnym doświadczeniem, jednak z pewnego względu bardzo cennym. Doświadczyliśmy, jak bardzo potrzebne są usługi elektronicznej rejestracji, oddzielanie pacjenta chorego od zdrowego. Wykorzystujemy sprzęt najwyższej jakości, który odpowiednio zaprogramowany, wykonuje bardzo precyzyjne zabiegi, jak robot Da Vinci – mówił wiceprezes lecznicy. Podczas forum przedstawiono przykłady przeniesienia projektów badawczo-rozwojowych do gospodarki, było sporo o ich finansowaniu i o przyszłej perspektywie finansowej pod tym względem. – Jako instytucja otoczenia biznesu wspierająca mikro, małe i średnie firmy jesteśmy otwarci na wszystkie inicjatywy sieciujące m.in. w obszarze innowacyjności. Będzie to jeden z priorytetów w przyszłym rozdaniu środków europejskich. W partnerstwie łatwiej będzie można zrealizować tego typu projekty - mówił Ireneusz Maciej Zmora, prezes Lubuskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Po części panelowej odbyły się warsztaty JST z północnej części województwa.