Międzynarodowy Kongres Astronautyczny szansą dla Lubuskiego

04.03.2025
Sekcje :
Kategorie :
Baner
Jedno z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń sektora kosmicznego odbędzie się w Poznaniu. - Wierzę, że wykorzystamy tę szansę i to, że prestiżowe postacie, biorące udział w kongresie, planują wizytę w Parku Technologii Kosmicznych – mówi marszałek Marcin Jabłoński.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 lutego 2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze gościliśmy szefa Wykonawczego Komitetu Organizacyjnego IAC Poznań 2027, prezesa Europejskiej Fundacji Kosmicznej (European Space Foundation) Łukasza Wilczyńskiego.

Po ponad 60 latach organizacja jednego z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń astronautycznych przypadła ponownie Polsce. Starania o organizację IAC w Polsce trwały blisko 2 lata. i obejmowały kilka etapów określonych przez głównego organizatora - Międzynarodową Federację Astronautyczną IAF. Pierwsza edycja IAC odbyła się w 1950 r. w Paryżu; od tamtej pory kongres organizowany jest co roku w innym kraju. W 2027 r. Poznań będzie gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie.

Kongres to szansa dla Parku Technologii Kosmicznych oraz regionu

- Staramy się wypełniać treścią pewną wizją, jaką zarysowaliśmy lata temu, mówiąc, że mamy ciekawy pomysł, który uatrakcyjni i podniesie poziom innowacji w naszym regionie, a także zdynamizuje rozwój naszego województwa. Ten pomysł wiąże się z powstaniem i rozpoczęciem działalności przez Park Technologii Kosmicznych. Staramy się informować, jakie są kolejne kroki. W ostatnim czasie dzieją się ważne i ciekawe rzeczy, które potwierdzają słuszność naszego przekonania i wiary w to, że Park Technologii Kosmicznych odegra bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o rozwój i przyszłość naszego regionu – mówił marszałek wojwództwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Marszałek przypomniał, że 25 stycznia 2025 r.  zostało podpisane porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną o współpracy. Pracownicy tej agencji podjęli już działania w Parku Technologii Kosmicznych. Zobacz więcej tutaj  

- Dziś chcemy państwu powiedzieć o kolejnych krokach, działaniach i zamierzeniach, które wiążą się i z Parkiem Technologii Kosmicznych jak i z naszym regionem i Zielona Górą.  Tym wydarzeniem jest Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, który implikuje różnego rodzaju działania, które będą się dziać wcześniej. One wiążą się z PTK i Zieloną Górą - podkreślał marszałek Marcin Jabłoński.

Organizacja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego - jednego z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń sektora kosmicznego - przypadła Polsce. IAC  to wydarzenie, które cieszy się największym uznaniem światowego sektora kosmicznego, a co roku przyciąga tysiące uczestników, w tym ministrów i parlamentarzystów z całego świata, szefów agencji kosmicznych oraz firm kosmicznych, a także przedstawicieli świata nauki.

Będzie możliwość nawiązania nowych form współpracy 

- Wierzę, że wykorzystamy tę szansę i ciekawe oraz prestiżowe postacie, które będą brały udział w tym kongresie i planują wizytę w Parku Technologii Kosmicznych. Jestem przekonany, że to spowoduje, że nawiążemy szereg różnego rodzaju form współpracy i kooperacji, które będą pozytywnie wpływać na nasze plany związane z rozwojem Parku Technologii Kosmicznych. Jesteśmy silną drużyną. W tym gronie spotykamy się nie po raz pierwszy, to osoby zaangażowane we wszystko, co się wiąże z rozwojem PTK. To dobra okazja, żeby podziękować posłowi Waldemarowi Sługockiemu. Pomaga inicjować działania, nawiązywać kontakty i podejmować wysiłki, aby wykorzystać to, co się  dzieje z Parkiem Technologii Kosmicznych - podkreślał marszałek M. Jabłoński i podziękował także za zaangażowanie Bogusławowi Wontorowi oraz prezydentowi Zielonej Góry Marcinowi Pabierowskiemu za to, że jest parterem we wspólnych wysiłkach. - Mam nadzieję, że wykorzystamy mądrze to, co się dzieje z Parkiem Technologii Kosmicznych – dodał marszałek.   

Kongres jest szansą także dla przedsiębiorców 

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki wyraził zadowolenie z obecnych na konferencji osób. – Musimy mieć świadomość, że to ludzie tworzą rzeczywistość. Dziś jesteśmy w czasie, gdy współpraca z miastem Zielona Góra, samorządem województwa i Parkiem Technologii Kosmicznych układa się dobrze - mówił.

Poseł zapowiedział, że przed nami niezwykłe wydarzenie - Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, który odbędzie się w Polsce po raz drugi. Poseł podkreślał, że Kongresy te odbywają się w nietuzinkowych miejscach naszego globu. Polska była gospodarzem IAC w 1964 r. (15. edycja odbywała się w Pałacu Kultury i Nauki); kolejne edycje odbędą się: w 2025 r. w Sydney, w 2026 r. w Antalyi.

- To kosztowało sporo wysiłków i zabiegów, by Polska była organizatorem tego kongresu, a z drugiej strony, abyśmy my jako miasto, jako Park Technologii Kosmicznych mogli mocno i intensywnie zaznaczyć swoją obecność i partycypować w tym przedsięwzięciu. Wiele wydarzeń odbędzie się w Parku Technologii Kosmicznych, który zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę, jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną w wymiarze nie tylko kraju, ale i w ujęciu międzynarodowym – podkreślał poseł.  

Pośród wielu tysięcy uczestników Kongresu są przedsiębiorcy, którzy zawiązują kooperacje. - Oni tworzą nowe przedsięwzięcia, łączą wysiłki na rzecz rozwoju tego sektora, co wpływa na rozwój miejsc, w których ta działalność jest prowadzona. Zielona Góra, województwo lubuskie mają szanse takim miejscem być, a to wszystko dzięki świadomości osób, które dziś tu są, dzięki ich zaangażowania, pasji, otwartości i odwadze - dodał poseł W. Sługocki.

Magnesem będzie Park Technologii Kosmicznych

Łukasz Wilczyński – prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (European Space Foundation), Szef Wykonawczy Komitetu Organizacyjnego IAC Poznań 2027 - zaznaczył, że cieszy się, iż tu - w regionie lubuskim zapadła decyzja o powstaniu Parku Technologii Kosmicznych. - To była odważna decyzja ludzi, którzy patrzą daleko do przodu. Dziś technologie kosmiczne to są technologie AI, technologie robotyki i analizy danych – wymieniał. 

Podkreślał, że przed nami Międzynarodowy Kongres Astronautyczny - jedyny taki na świecie, o takiej randze i ważności. To Kongres, który grupuje wszystkich. - Mamy ministrów i parlamentarzystów z całego świata, którzy mają tam swój własny dzień. Mamy szefów wszystkich agencji kosmicznych, wszystkie firmy kosmiczne, znane nazwiska z sektora kosmicznego, kadrę naukową i studentów. Mamy inwestorów i decydentów, którzy z jednej strony przyjadą na ten kongres, żeby posłuchać, jak to można zrobić, ale potem mogą odwiedzić Zieloną Górę, by zobaczyć region, który może w ten sektor inwestować – mówił.

Astronauci też będą

Łukasz Wilczyński zapowiedział, że w ramach kongresu będą odbywać się wizyty techniczne, skorzysta na tym region, ale również ościenne regiony i miasta. - Przez ten czas mamy cały świat kosmiczny. Ci ludzie nie przylatują tu sami. Mamy cały program dla osób towarzyszących i rodzin. Będzie kwestia pojawienia się regionu lubuskiego i miasta Zielona Góra, to kwestia prowadzenia bilateralnych rozmów z dużymi firmami, by mogły np. umieścić tutaj swoje oddziały, z  firmami, które mogłyby coś testować, ludźmi, którzy tutaj szukają miejsca, by ulokować swoje start-upy  i swoje laboratoria. Ja już widzę, że tu magnesem jest Park Technologii Kosmicznych. Zanim nadejdzie 2027 r., na ten rok planujemy dwie misje gospodarcze. Pierwsza organizowana z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Po drugie polski sektor kosmiczny zgłosił akces do tego, by tu, w Zielonej Górze spotkać się i porozmawiać i to planujemy zorganizować na jesień. Planowana jest francuska misja, planujemy podobny układ i format. Organizujemy możliwości, by ludziom zapadł w pamięć Park Technologii Kosmicznych, jako miejsce, gdzie można prowadzić badania, realizować pewne twarde rzeczy, ale robić też działania okołobiznesowe. Na IAC jest też stowarzyszenie międzynarodowe kosmonautów. Kongres grupuje wszystkie najważniejsze organizacje świata, więc astronauci też będą – dodał.       

Tematem przewodnim kongresu będzie hasło "One Space. Shared Future". Pierwsza część „One Space” ma przypominać, że kosmos to wspólna przestrzeń dla wszystkich ludzi – ponad podziałami, a IAC jest miejscem, którego domeną jest współpraca i katalizowanie dialogu, co ma szczególne znaczenie dla Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej;  druga część „Shared Future”, to spojrzenie w przyszłość, ponieważ kosmos będzie odgrywał coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym wielu krajów.

Miasto i region ma potencjał 

Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski powiedział: - Tworzymy drużynę, której zależy, by przebić się w skali kraju jeśli chodzi o technologie kosmiczne. W mieście Zielona Góra powstają firmy, przedsiębiorstwa, jest synergia z Uniwersytetem Zielonogórskim, kształcimy kadry, pracujemy nad programem zatrzymania wybitnych absolwentów w mieście, oferując im mieszkania w dobrych cenach. Promocja branży technologii kosmicznych, promocja PTK, z którym miasto Zielona Góra współpracuje i ta współpraca będzie się rozwijała jeszcze bardziej. Chciałbym, aby miasto Zielona Góra tam zaistniało, by było stoisko, by promocja gospodarcza przebiła się w skali Polski. Chciałbym zaprosić ekspertów do Zielonej Góry, by pokazać, że miasto stawia na rozwój gospodarczy, ale także, że jest to piękne miejsce do życia, zielone, miasto z winnicami, usytuowane blisko granicy z Niemcami, że ma potencjał – mówił prezydent M. Pabierowski.           

Zależy nam, by Park Technologii Kosmicznych rozwijać

Marek Banaszkiewicz - prezes Parku Technologii Kosmicznych, że to ważne, iż kilkanaście osób grupuje się wokół ważnego celu, niezależnie od poglądów, wzajemnych relacji, dąży po prostu do tego, by ten cel zrealizować.  Park Technologii Kosmicznych jest tego najlepszym przykładem. Tu, w regionie lubuskim była ta determinacja. Zależy nam, by ten park rozwijać i by dobrze funkcjonował. Mamy dwa cele, by park wszedł na pełne obroty, drugie – by kosmos wyprowadzić z bańki, by razem z innymi sektorami dobrze się rozwijał – mówił.  

Na konferencji obecny był Zbysław Dobrowolski – nowy wiceprezes Parku Technologii Kosmicznych, pochodzący z Krakowa, który podkreślał, że Park Technologii Kosmicznych to projekty, które służą tu, w regionie.      

Bogusław Wontor zaznaczył, że województwo i miasto wychodzi z inicjatywą, której inne regiony mogą nam pozazdrościć. - Bez zgrania, symbiozy i zaangażowania obecnych tu osób, bez klimatu, który tworzy marszałek Marcin Jabłoński  i prezydent Marcin Pabierowski pewnych rzeczy by nie było. Oni są inicjatorami. To szansa stworzenia dla naszych przedsiębiorców możliwości kooperacji z największymi firmami. Do regionu w ramach misji przyjadą do Polski przedstawiciele firm z Bawarii. W ramach drugiej  misji przyjadą do Polski, do Zielonej Góry przedstawiciele firm z Francji.   

 

źródło