Ta inwestycja to technologiczny skok w przyszłość

18.05.2023
Sekcje :
Kategorie :
Baner
Szpital w Nowej Soli ma nową kotłownię. Choć słowo „kotłownia” nie jest adekwatne, bo w tym przypadku mamy do czynienia z innowacyjną instalacją i technologią, która wykorzystuje odzysk ciepła ze… spalarni odpadów medycznych.

Ale podstawowym źródłem ciepła jest gaz ziemny, który zastąpił miał węglowy. Nowa instalacja pozwoli na 80-procentową oszczędność energii oraz 90-procentowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych! Zadaniem kotłowni jest ogrzanie budynków szpitala, zapewnienie ciepłej wody dla lecznicy, produkcja pary dla centralnej sterylizacji, kuchni i pralni, a w okresie letnim produkcja wody lodowej, czyli chłód na potrzeb klimatyzacji sal operacyjnych.

- To znakomity i innowacyjny projekt. Przykład Zielonej Krainy Nowoczesnych Technologii. Wycieczki mogą tu przyjeżdżać, by podpatrywać, w jaki sposób ograniczyć emisję gazów cieplarnianych - mówiła podczas uroczystości otwarcia kotłowni w środę 17 maja 2023 r. marszałek Elżbieta Anna Polak. - W naszym regionie sporo zrobiliśmy w zakresie termomodernizacji i ograniczeniu emisji gazów, a było to możliwe dzięki Funduszom Europejskim. W nowej perspektywie Fundusze na zielony ład są jeszcze bardziej ukierunkowane.

Elżbieta Anna Polak przypomniała również trudne początki tego projektu, który nie mógł być wtedy wysoko oceniony, bo opierał się o węgiel. - Szpital poprawił projekt. Gratuluję Pani dyrektor i jej drużynie determinacji oraz konsekwencji. Mamy szczęśliwe zakończenie i to przykład na to, że nie wolno się poddawać – mówiła lubuska marszałek do dyrektor lecznicy Bożeny Osińskiej.

- Klimat w Nowej Soli i w naszym regionie na pewno zyska na tej inwestycji. 25 maja będzie znakomita okazja, by ją pokazać i się nią pochwalić podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej komisji ds. klimatu. Zapraszam przedstawicieli władz samorządowych na to spotkanie do urzędu marszałkowskiego. Będziemy rozmawiać właśnie na temat ograniczania emisji gazów cieplarnianych i realizacji dyrektywy klimatycznej – dodała Elżbieta Anna Polak.

- Chcę pogratulować pani dyrektor tej pięknej inwestycji. Miałem przyjemność widzieć ją w różnych fazach: i przed, i w trakcie. Ten obiekt dzisiaj wygląda fenomenalnie. Ta inwestycja jest ważna oczywiście i z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego szpitala i pacjentów, ale także z punktu widzenia emisyjności i tego, że przyszłym pokoleniom zostawimy środowisko w warunkach zbliżonych do tych, z których my dzisiaj korzystamy. To jest nasza odpowiedzialność. Cieszę się, że inwestycje, także te realizowane w szpitalu w Nowej Soli, są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Cieszę się, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera tego typu przedsięwzięcia. Nie byłyby one możliwe bez naszej obecności w Unii Europejskiej - podkreślił w trakcie uroczystości poseł Waldemar Sługocki. Parlamentarzysta podziękował także radnym wojewódzkim Grzegorzowi Potędze i Małgorzacie Paluch-Słowińskiej oraz radnemu powiatu nowosolskiego Mariuszowi Stokłosie za wsparcie dla przedsięwzięć realizowanych przez szpital.

Inwestycja kosztowała blisko 16,7 mln zł, a wartość dofinansowania wyniosła blisko 13,8 mln zł. Przedmiotem projektu była wymiana źródła ciepła z miału węglowego na gaz ziemny. Jako nowe źródło ciepła przewidziano dwa kotły gazowe parowe oraz dwa kotły gazowe wodne, z wyposażeniem w moduł kogeneracji zasilany gazem ziemnym. Ponadto przewidziano odzysk ciepła z istniejącej spalarni odpadów medycznych. Wykonana została nowa instalacja zasilania i instalacja elektryczna budynku kotłowni oraz izolacja termiczna rur i urządzeń centralnego ogrzewania.

Dodatkowo wykonano termomodernizacje budynku kotłowni, ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, ocieplenie stropodachu oraz ocieplenie stropu nad przejazdem [na zdjęciach w fotogalerii można zobaczyć, jak wyglądał budynek przed remontem]. - To już zupełnie inne miejsce, które robi wrażenie z punktu widzenia technologii oraz ilości urządzeń. A kiedyś leżały w tym budynku zwały miału węglowego, którym ogrzewaliśmy szpital. Dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego inwestycja uzyskała dofinansowanie na poziomie 85 procent wartości - zaznaczyła dyrektor szpitala Bożena Osińska.

W środowym wydarzeniu wzięli udział także m.in. samorządowcy z powiatu nowosolskiego oraz przedstawiciele WFOŚiGW i wykonawcy.

źródło