W Lubuskim Centrum Cyfryzacji będą też start-upy. Młodzi już się szkolą

13.12.2024
Sekcje :
Kategorie :
Baner
12 grudnia 2024 r. Gorzowski Ośrodek Technologiczny zorganizował Dzień Start-upów dla studentów. Młodzi mogli się dowiedzieć, na jakie wsparcie mogą liczyć w programie mentoringowym ośrodka.

Gorzowski Ośrodek Technologiczny przygotowuje się do kolejnego projektu, choć w samym ośrodku nie ma już miejsca. Pomocny będzie budynek Data Center przy ulicy Walczaka 42. We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w nowym obiekcie jest też dziesięć miejsc dla startujących przedsiębiorców. – Chcemy, żeby to miejsce tętniło życiem, wspierało także lokalny biznes w taki sposób, by pozwalało startującym firmom rozwijać skrzydła – mówi marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

– Chcielibyśmy wesprzeć młodych przedsiębiorców w realizacji innowacyjnych pomysłów. Obecnie planujemy wybrać dziesięć najlepszych start-upów. One uzyskają wsparcie z naszej strony, czyli Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. Chodzi o mentoring, czyli jak budować start-up, jak go rozwijać, jak pozyskać środki. Nauczymy, jak tworzyć plany biznesowe oraz pozyskiwać potencjalnych klientów – podkreśla Aleksandra Radomska-Zalas, wiceprezeska Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego w Gorzowie Wlkp.

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego GOT będzie miał możliwość ulokowania młodych przedsiębiorców w budynku nowego Lubuskiego Centrum Cyfryzacji GoCloud. To regionalne Data Center stanie się także siedzibą dla dziesięciu nowych start-upów.

– Lubuskie Centrum Cyfryzacj GoCloud, czyli regionalne data center to przedsięwzięcie przełomowe i innowacyjne. Buduje podstawy do cyfrowego rozwoju regionu i świadczenia e-usług dla obywateli. To także swoisty start-up dla lubuskiej gospodarki opartej o nowe technologie – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego. W obiekcie znajdzie się dziesięć pomieszczeń dla startujących przedsiębiorców.

– To ważne, bo możliwości Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego się już się wyczerpały. Komplet miejsc dla przedsiębiorców został już wyczerpany – przyznaje wiceprezeska GOT-u.

Na razie rekrutacja odbywa się wśród studentów Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. 

– Naszą ofertę kierujemy do studentów studiów stacjonarnych: informatyka – I rok, informatyka – III rok, mechanika i budowa maszyn – III rok i energetyka – III rok. Prowadząc zajęcia ze studentami widzimy, jak wielki mają potencjał. Zaskakują nas nowatorskimi pomysłami, to dobrze wróży dla nowych start-upów. W projektach tego typu premiuje się innowacyjność – mówi dr Agnieszka Wala z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

– Chciałbym wystartować ze swoją firmą w branży IT. To dość nasycony rynek, dlatego pomoc w starcie jest bardzo ważna – mówi Jakub Śmiechowicz, student gorzowskiej AJP.

Takie wsparcie na początku drogi jest bardzo ważne. – Mamy pomysły, ale brakuje nam doświadczenia. Dlatego takie dni, jak dzisiaj, gdzie uczymy się krok po kroku, jak założyć firmę, są bardzo potrzebne. Tutaj z tego, co słyszałem, oferują nam wsparcie w sprawach formalnych, bardzo nam to ułatwi drogę – przyznaje Artur Buczma, student AJP w Gorzowie Wlkp. Artur chciałby iść ze swoją działalnością w kierunku motoryzacji. – Jesteśmy w dobie elektromobilności, może przyszłością będzie wodór. W tym kierunku chciałbym iść.

Przedsiębiorców, którzy zakwalifikują się do programu wsparcia start-upów, wyłoni procedura konkursowa, która jeszcze nie ruszyła.

źródło