Lubuski Park Technologii Kosmicznych będzie najlepszym tego typu miejscem w Polsce

29.08.2023
Sekcje :
Kategorie :
Baner

Spółka Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji została formalnie powołana. Jakie będą jej zadania? Jak zamierza pozyskiwać pieniądze? Jak wykorzystywać będzie narzędzia, którymi dysponuje PTK? Jak wpłynie na rozwój innowacji w regionie? Gościem LCI był prof. Jerzy Tutaj, wiceprezes spółki.

-Działania, które aktualnie podejmujemy mają charakter wybitnie organizacyjny. Spółka szykuje się do tego, by być operatorem Parku Technologii Kosmicznych oraz koordynować politykę innowacji w województwie. To są nasze dwa najważniejsze zadania – mówił wiceprezes spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji.

Prof. Jerzy Tutaj podkreślał, że najważniejszym zadaniem jest teraz, by dogłębnie poznać możliwości Parku Technologii Kosmicznych, co w dalszej perspektywie zapewni przygotowania dobrych ofert dla potencjalnych klientów.

-Sam budynek jest już przejęty przez urząd marszałkowski, ale cały czas zastanawiamy się nad datą przejęcia go przez spółkę samego projektu. Te działania są bardzo wymagające, bo potrzeba bardzo specjalistycznej znajomości samego budynku czy sprzętu, który jest kupowany. Spółka ma przede wszystkim przynosić przychody, więc musimy pod kątem naszych klientów i ich potrzeb przystosować całą infrastrukturę i w ostatecznym efekcie stworzyć ofertę w kontekście popytowym, zwracając uwagę na to, czego oczekują nasi klienci – tłumaczył.

Wiceprezes spółki zwracał też uwagę, że jest już plan, dzięki któremu spółka będzie generować zyski.

-Źródła przychodów są różnorodne. Z jednej strony będzie to wynajem pomieszczeń, np. inkubatory, bo chcemy tam stworzyć centrum startupowe i wynajmować laboratoria, ale nie tylko. Chcemy tam prowadzić warsztaty sieciujące, wspomagać klastry, ale też stworzyć centrum badawczo-rozwojowe dla organizacji pozarządowych i samorządowych, żeby one kierowały się w stronę programów międzynarodowych Komisji Europejskiej i w ten sposób im pomagając, kierując ich w tę stronę konsultingu i doradztwa. To są kolejne źródła przychodów – zapewniał Tutaj.

https://www.facebook.com/watch/?v=217399454327891