Odkryj Biznesowe Horyzonty: Spotkanie Networkingowe w Muzeum Lubuskim

14.09.2023
Sekcje :
Kategorie :
Baner

Lubuska marszałek rozmawiała z przedsiębiorcami w Gorzowie Wlkp. na kolejnym z cyklu spotkań networkingowych, organizowanych przez Departament Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Lubuscy przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się o możliwościach finansowania swoich projektów i priorytetach regionu m.in. w zakresie gospodarki.

Zielony ład to już europejski kierunek

- Znamy region dobrze, ale cieszę się, że możemy się z państwem spotykać. Wiem, że przedsiębiorcom zależy najbardziej na przewidywalności i stabilności. Bardzo tego pilnuję, bo prowadzimy działalność samorządową, tak jak wy w firmach. Również mam biznesplan i strategię – przedstawiła marszałek Elżbieta Anna Polak. - 15 lat temu zaczęłam pracować w Zarządzie Województwa. Przygotowaliśmy wtedy strategię, w której jasno określiliśmy sobie cel: zielona kraina innowacyjnych, nowoczesnych technologii. I tu niektórzy funkcjonariusze, właśnie z Gorzowa, twierdzili, że odleciałam, jakieś bajki opowiadam o zielonej krainie. A teraz cała Europa idzie w tym kierunku. Zielona gospodarka i zielony ład w świetle kryzysu energetycznego to był dobry kierunek i dobry wybór.

Zarząd Województwa Lubuskiego do tego kierunku zmobilizowały przede wszystkim warunki, jakie mamy w regionie: Odra, lasy, które zajmują połowę obszaru województwa, parki narodowe i krajobrazowe. Dbamy o te walory dla turystyki, ale też w symbiozie rozwijamy gospodarkę. Dlatego zrównoważony rozwój Lubuskiego jest zapisany w naszej strategii. To region konkurencyjny, ale innowacyjny (inteligentne technologie, które tworzą nowoczesne i dobrze płatne miejsca pracy), region dostępny transportowo i teleinformatycznie, region silny społecznie i bliżej obywatela oraz efektywnie zarządzany. Priorytety udaje się realizować także dzięki Funduszom Europejskim, a w nowej perspektywie Lubuskie wynegocjowało 915 mln euro.

Samorząd kreuje politykę regionalną

- Dzisiaj, gdy obchodzimy 25 lat samorządu województwa, mogę powiedzieć, że sporo udało nam się zrobić. Ale naszym potencjałem są firmy: mikro, małe i średnie. Samorząd jako rzeczywisty kreator polityki regionalnej odpowiada za wyznaczenie celów, za plan i tworzenie warunków do rozwoju. Ponosimy za to odpowiedzialność, tworząc strategię, plan zagospodarowania przestrzennego i wszystkie inne dokumenty branżowe, ale też dysponujemy tą potężną kasą. Teraz kończymy okres, gdzie zainwestowaliśmy 906 mln euro w regionie – dodała Elżbieta Anna Polak.

Jeszcze 10 lat temu w Lubuskiem było 88 tys. mikro, małych i średnich firm, dzisiaj jest 127 tys. PKB wzrosło dwukrotnie – mamy w tej chwili 62 proc. średniej unijnej. Daleko nam do Warszawy, ale nie mamy metropolii. Mamy za to miasta średniej wielkości: Zieloną Górę i Gorzów oraz dwa podregiony - gorzowski i zielonogórski. Dlatego w Funduszach Europejskich utworzyliśmy dwa zintegrowane obszary powiązań terytorialnych, tzw. ZIT-y. W tej perspektywie ZIT-y dostały, w przeliczeniu na algorytmy ludnościowe, Gorzów 48 mln euro, Zielona Góra 58 mln euro.

- Zielona Góra i Gorzów otrzymały dwukrotnie więcej, niż wynikał to z algorytmu. Zwiększyliśmy dwukrotnie tę kasę, żeby inwestycjami w stolicę samorządową i rządową podciągnąć cały podregion. Jakie są tego efekty? 950 kilometrów wyremontowanych dróg, 70 kilometrów nowych dróg, powstała S3 z pieniędzy krajowych, 30 mostów (największy w Milsku), dziewięć wiaduktów, trzy tysiące kilometrów światłowodów. 95 proc. firm w regionie lubuskim ma dostęp do szybkiego internetu. Bez tego nie ma mowy, żeby prowadzić biznes. Samorząd uzbroił też tereny pod kolejne inwestycje – 1300 hektarów za pieniądze unijne. Dzięki temu teraz mamy modę na Lubuskie. Przychodzą do nas firmy, takie jak Panattoni i Amazon – wymieniała lubuska marszałek.

W nowej perspektywie unijnej podział pieniędzy pomiędzy ZIT-y i partnerstwa, którymi jest już objęty cały region, jest równy - 185 euro na mieszkańca.

Firmy to nasz potencjał

- Cały potencjał gospodarczy opiera się na firmach małych i średnich. Dlatego dbamy o Państwa, jesteśmy razem, tworzymy partnerstwa firma – samorząd - nauka w ramach Forum Przedsiębiorczości i w oparciu o to, czego nie było w regionie: parki naukowo-technologiczne. Pod Gorzowem, w Stanowicach, mamy park naukowo-technologiczny zajmujący się przetwarzaniem odpadów i innowacjami w tym zakresie, są trzy parki naukowo-technologiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego, z których możecie korzystać poprzez granty, które są do wzięcia w nowej perspektywie. Możemy już podpisywać umowy, zawierać kontrakty, otwarte są konkursy – przekonywała Elżbieta Anna Polak.

W spotkaniu z cyklu Business & Breakfast, które odbyło się w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta wzięła udział również posłanka na Sejm Krystyna Sibińska oraz senator Władysław Komarnicki.

źródło