W Zielonej Górze bije serce elektromobilności

06.06.2024
Sekcje :
Kategorie :
Baner
- Wspieramy przedsięwzięcia, inicjatywy i wydarzenia związane z nowymi technologiami – podkreślił marszałek Marcin Jabłoński na otwarciu międzynarodowej Konferencji ChairIN w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie.

Konferencja ChairIN zorganizowana 4 czerwca 2024 r. w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie rozpoczęła kilkudniowe spotkanie na temat elektromobilności.

Do siedziby inkubatora technologicznego E-Mobility Innovation HUB zlokalizowanego w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie przyjechali ze świata przedstawiciele branż związanych z elektromobilnością, m.in. działający w obszarze transportu publicznego, samorządowcy oraz dziennikarze. Witając gości, marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślił, że podążanie za innowacjami jest atutem regionu.

– Serdecznie państwa witam w regionie, który jest niezwykle otwarty i zainteresowany nowymi technologiami. To wszystko, co się wiąże z rozwojem technologii, z poszanowaniem środowiska, ochroną przyrody, stawiamy na najwyższym stopniu podium, jeśli chodzi o hierarchię wartości w regionie. Dlatego wspieramy różnego rodzaju przedsięwzięcia, inicjatywy i wydarzenia z tym wszystkim związane. Jesteśmy też w miejscu, które powstało dzięki wsparciu regionu i funduszy unijnych. W naszej najbliższej okolicy jest kilka ciekawych realizacji nastawionych na postęp technologiczny. Mamy nadzieję, że elektromobilność będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych priorytetów naszego kraju. Mam nadzieję, że zrealizujemy jeszcze wiele ważnych i oczekiwanych projektów. Życzę państwu owocnych obrad i szczęśliwego pobytu w województwie lubuskim – powiedział marszałek.

Stawiając na technologie, chrońmy środowisko

Wojewoda lubuski Marek Cebula podkreślił znaczenie ochrony środowiska w rozwoju nowoczesnych technologii. – Witam państwa bardzo serdecznie w zielonej krainie nowoczesnych technologii, bo za taki region uchodzi województwo lubuskie. Witam wszystkich, którzy promują nowoczesne technologie. Świat się zmienia. Mam nadzieję, że idzie w takim kierunku, abyśmy mieli gdzie dalej pozostać, czyli na Ziemi. Niczego innego jak planeta Ziemia nie mamy, więc albo o nią zadbamy i zrobimy ekspansję, jeśli chodzi o nowe technologie, albo naszej Ziemi po prostu nam dla nas zabraknie. Życzę dobrych wrażeń podczas konferencji i spotkań, a przede wszystkim wniosków, które doprowadzą nas do tej nowoczesnej technologii w taki sposób, żebyśmy jako gatunek ludzki przetrwali.

Zielona Góra stolicą elektromobilności

– Mam nadzieję, że Zielona Góra przez kilka dni będzie stolicą elektromobilności w Europie. Są z nami przedstawiciele różnych branż, którzy mają możliwość spotkania się ze swoimi kolegami. Misją naszej konferencji jest zaproszenie najbardziej cennych klientów i partnerów. Chcemy przybliżyć serce naszej branży i pokazać, że mamy najwyższej klasy produkty i usługi. Będziemy mieli kilka warsztatów, zobaczą państwo naszą fabrykę i nasze nowe produkty. Witamy wszystkich na konferencji, życzę pozytywnych wrażeń – wyjaśnił cel spotkania Maciej Wojeński, współzałożyciel firmy Ekoenergetyka Polska SA.

– Spotykamy się tutaj nie tylko jako przedstawiciele branżowi, ale również pionierzy elektromobilności. Będziemy rozmawiać m.in. o strategiach zrównoważonego transportu i wyzwaniach takich jak rewolucja w elektryfikacji. Nasi paneliści podzielą się swoimi doświadczeniami. Mamy też tutaj włodarzy regionu, co również pokazuje istotę i ważność spotkania. Dziękujemy za udział. Chciałbym zachęcić do tego, aby nawiązywali państwo nowe współprace. Na zakończenie chciałbym podziękować firmie Ekoenergetyka, miastu Zielona Góra i Polskiej Izbie Rozwoju Elektromobilności oraz ponad 200 uczestnikom naszego spotkania – dodał Claus Bracklo, prezes firmy ChairIN.

Biznes, edukacja i promocja w jednym, czyli Europejskie Centrum Elektromobilności

Kolejnym elementem konferencji był panel dyskusyjny nt. Europejskiego Centrum Elektromobilności moderowany przez Krzysztofa Burdę, prezesa Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Ideę Europejskiego Centrum Elektromobilności przedstawił Bartosz Kubik, prezes i współzałożyciel firmy Ekoenergetyka Polska SA. – To instytucja, w której mamy gromadzić wiedzę i dzielić się tą wiedzą z całym europejskim biznesem. Będziemy stawiali na trzy filary. Pierwszy to filar gospodarczy – chcemy wynajdywać bardzo ciekawe firmy z całej Europy i inkubować je właśnie tutaj, w Zielonej Górze, dokładnie w tym budynku. Drugi filar to edukacja – stworzymy wydział elektromobilności uczelni wyższej i technikum elektromobilności, które będą zasilały w najlepszą kadrę rynek europejski, oczywiście także lokalny. Trzeci ważny aspekt to aspekt promocyjny – chcemy stworzyć centrum kongresowe, konferencyjne, aby takie wydarzenia jak to dzisiaj były stałym elementem. Ostatnim elementem całości jest stworzenie strefy gospodarczej, w której te firmy po inkubacji będą wychodziły z Europejskiego Centrum Elektromobilności i będą mogły zostać w Europie, w Polsce. Mamy teraz bardzo dużą szansę, także w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jeżeli mamy budować gospodarkę, tworzyć wiedzę i technologię, to właśnie w taki. Uważam, że elektromobilność ma przed sobą perspektywę co najmniej 100 lat. Europa powinna wykorzystać swoją szansę – stwierdził Bartosz Kubik.

Elektromobilność musi stać się bardziej dostępna

– Wierzymy w to, że elektromobilność ma przyszłość i że zmierzają państwo w dobrym kierunku. Oprócz tego, że potrzebny jest postęp technologiczny, jest też szereg procesów społecznych – mówił marszałek Marcin Jabłoński. – Trochę w Polsce mamy jeszcze do nadrobienia, jeśli chodzi o postęp w obszarze elektromobilności. Kiedy jeżdżę po Zachodzie, widzę, że na stacjach paliw przy autostradach jest wiele stacji ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce trzeba jeszcze się bardzo pilnować, by dotrzeć do celu. Będziemy trzymać kciuki, aby rozwijali państwo technologię i mieli pozytywny wpływ na przemiany społeczne, na przyzwyczajenia Polaków, którzy powinni wręcz jako dobry obyczaj postrzegać to, by żyć w zgodzie z ekologią, wykorzystując nowoczesne technologie – dodał marszałek.  

– Mamy przed sobą naprawdę ogromne wyzwania. W Polsce jest potężny rynek zbytu na nowoczesne technologie, m.in. stacje ładowania pojazdów – uważa wojewoda Marek Cebula. Podobnie jak marszałek zwrócił jednak uwagę, że te technologie muszą być łatwiej dostępne. Widzi tu szansę na wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. – To jest ponad 60 mld euro, z których ponad 45 proc. będzie przeznaczonych na kwestie związane z przekształceniami energetycznymi. Mogą sprawić, że w Polsce dokona się rewolucja energetyczna – mówił wojewoda lubuski.

Zielona Góra i Polska mają szansę na technologiczny skok

Uczestnicy konferencji uważają, że Zielona Góra ma duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój technologii. Zapleczem intelektualnym dla biznesu są badacze z Uniwersytetu Zielonogórskiego, na co zwracała uwagę prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor UZ ds. współpracy z gospodarką. – Uniwersytet Zielonogórski łączy i współpracuje po to, żeby wiedza mogła stanowić kluczowy zasób dla technologii i biznesu. Z dumą chciałabym powiedzieć, że ponad 20 dyscyplin naukowych uzyskało bardzo wysokie kategorie naukowe, co wskazuje na to, że prowadzimy badania na bardzo wysokim, europejskim poziomie. Mamy ekspertów w obszarach takich jak automatyka, informatyka, inżynieria mechaniczna, inżynieria produkcji czy nauki społeczne i humanistyczne. To pokazuje zasadność współpracy nauki i przedsiębiorstw. To właśnie takie współdziałanie pozwala kreować innowacje, nowe rozwiązania. Realizacja wspólnych projektów przy wsparciu władz województwa pozwala nam tworzyć nowe technologie. Z dumą działamy w naszym regionie i możemy wspólnie prowadzić dalsze badania – powiedziała prorektor UZ.

– Idzie potężna fala zmian w gospodarce. Zaczyna się ona przekształcać w coś na kształt internetu, gdzie ważna jest sieć globalnych powiązań. Główne procesy zachodzące w tej nowej gospodarce mają charakter technologiczny. Bardzo dobrze, że Zielona Góra ma ten wyróżnik w postaci elektromobilności. Może stać się miejscem, gdzie będzie się łączyć politykę regionalną z rozwojem technologii. Życzę, aby ten kierunek był kontynuowany – dodał prof. Wojciech Myślecki, przewodniczący rady nadzorczej Ekoenergetyka Polska SA.

O wykorzystaniu możliwości Polski w zakresie nowych technologii mówił Zbigniew Jagiełło, członek rady nadzorczej firmy Ekoenergetyka Polska SA. Podkreślił, że do osiągnięcia dobrych wyników gospodarczych potrzeba wsparcia lokalnych władz.

Konferencja ChairIN to element kilkudniowego spotkania w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie, na które składają się również warsztaty dotyczące różnych aspektów elektromobilności oraz testy urządzeń. Wydarzenie potrwa do 7 czerwca 2024 r.

źródło