Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2022. Oto najbardziej innowacyjne lubuskie firmy

17.10.2022
Sekcje :
Kategorie :
Baner
Przedsiębiorcy stanowią o sile lubuskiej gospodarki. Podczas gali Kongresu Gospodarczego nagrodziliśmy najbardziej innowacyjne firmy.

Gala wręczenia Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego odbyła się w czwartek 13 października w Lubuskim Teatrze. Wyróżnienia trafiły do 12 firm w czterech podkategoriach innowacyjnych przedsiębiorstw: mikro, małych, średnich i dużych za najciekawsze innowacje wprowadzone na rynek w latach 2019 – 2021.

Nagrodziliśmy także wielkie serca naszych przedsiębiorców –  trzy firmy otrzymały wyróżnienia za wsparcie kultury, edukacji i domów dziecka, odpowiednio w kategoriach: Mecenas Kultury, Patron Edukacji oraz Darczyńca Domu Dziecka.

Potrzebujemy Krajowego Planu Odbudowy. Natychmiast

Jednak, jak zaznaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, tegoroczny Kongres Gospodarczy odbywa się w cieniu problemów, z jakimi muszą borykać się przedsiębiorcy. – Galopująca inflacja oraz podwyżki energii spowodowały, że aż 250 tysięcy małych firm, licząc tylko do połowy lipca, zamknęło swoją działalność gospodarczą, zwolniło pracowników, a rolnicy patrzą na drzewa i zastanawiają się: zrywać czy zostawić? Ale w tym samym czasie spółki energetyczne Skarbu Państwa chwalą się bardzo wysokim zyskiem, który tylko za dwa kwartały tego roku wyniósł 19 mld zł. Niestety, mam takie wrażenie, słuchając też ekspertów i panelistów Kongresu, że żyjemy w dwóch rzeczywistościach. Mam nieodparte wrażenie, że to właśnie my: samorządowcy, przedsiębiorcy, ale też nauczyciele jesteśmy dziś beneficjentami centralistycznych marzeń jednego prezesa – mówiła lubuska marszałek, która życzyła polskiemu rządowi odwagi we wprowadzeniu Krajowego Planu Odbudowy, przyjętego przez Radę Europy już w czerwcu.

– Potrzebujemy tego programu natychmiast. To 300 mld zł dla przedsiębiorców i samorządów wsparcia naszej gospodarki, tak dotkliwie znajdującej się w kryzysie – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.

Ale w czwartkowy wieczór były również optymistyczne informacje. – Wspólnie z marszałkiem Marcinem Jabłońskim zakończyliśmy, mam nadzieję, negocjacje z Komisją Europejską. To był naprawdę dobry dzień. Pozostały tylko do uzgodnienia kwestie techniczne środków finansowych funduszy europejskich na nową perspektywę. To 915 mln euro. Mam nadzieję, że już niedługo te środki będą pracowały dla regionu lubuskiego. Bo jak śpiewa Adam Nowak, którego zaprosiliśmy dzisiaj wraz z zespołem Raz Dwa Trzy: „nadzieja to plan, on ziści się nam, jutro możemy być szczęśliwi”. Wszystko w naszych rękach – powiedziała na koniec lubuska marszałek.

Promujemy najlepszych i inspirujemy ich do rozwoju

Nagrodami w konkursie były okolicznościowe statuetki oraz vouchery o wartości 5 tys. zł na zakup wyposażenia do strefy socjalnej w firmach (dla zwycięskich przedsiębiorstw). Fundatorem voucherów był Bank Gospodarstwa Krajowego – Region Lubuski. – Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny Bank Gospodarstwa Krajowego ma przyjemność uczestniczyć w procedurze wyboru najbardziej innowacyjnych firm lubuskich. To dla nas bardzo ważne, bo wspieramy zrównoważony rozwój gospodarczy naszego kraju, a bez takich firm jest to niemożliwe – powiedział Mateusz Tur, dyrektor BGK Region Lubuski.

Zwycięskie przedsiębiorstwa wybrała – spośród  zgłoszonych do konkursu – kapituła składająca się z przedstawicieli sfery otoczenia biznesu, bankowej, badawczo-rozwojowej a także samorządowej. A nagrody wręczyli: marszałek Elżbieta Anna Polak, członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłońskiprof. Maria Mrówczyńska, prorektor ds. Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dyrektor Mateusz Tur.

Celem zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz bank konkursu było promowanie najlepszych przedsiębiorców i inspirowanie ich do rozwoju, promowanie postaw proinwestycyjnych i konkretnych dokonań innowacyjnych oraz powiększenie konkurencyjności między przedsiębiorcami.

Konkurs to również forma wyróżnienia i promocja innowacyjnych firm, produktów, technologii oraz usług, które mogą mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego województwa lubuskiego.

Najwyżej punktowanymi kryteriami oceny były rodzaj wprowadzonych innowacji w kategorii nagród dla innowacyjnych przedsiębiorstw i wartość wsparcia finansowego w kategorii wyróżnień. Pozostałe kryteria dla obu kategorii to przychody, nakłady inwestycyjne oraz dbałość o pracownika: BHP i jego rozwój zawodowy.

Oto najbardziej innowacyjne lubuskie fimy:

INNOWACYJNE MIKRO PRZEDSIĘBIORSTWO

1. PW Anmet Andrzej Adamcio

Firma ANMET powstała w 1999 roku. Specjalizuje się w recyklingu odpadów takich jak złom stali, aluminium, miedzi, mosiądzu, cynku, ołowiu czy tworzyw kompozytowych. Wśród stałych kontrahentów firma cieszy się szczególnym uznaniem za solidność oraz rzetelną klasyfikację materiału. Od 2015 r. firma zajmuje się recyklingiem śmigieł wiatrowych. Dostarcza kompleksowe rozwiązania dla właścicieli i operatorów farm wiatrowych w zakresie cięcia, transportu i recyklingu śmigieł.

Firma otrzymała nagrodę za współpracę międzynarodową, która wygenerowała innowacje procesowe i produktowe dzięki odzyskowi włókien węglowych oraz powtórnemu wykorzystaniu śmigieł turbin wiatrowych. Z tych materiałów powstał m.in. nowy rodzaj płyty OSB z udziałem mielonych śmigieł, meble i mała architektura oraz bloki konstrukcyjne i geotechniczne do umocnień zboczy i osuwisk.

2. Mr. Lodzik Sp. z o.o   

Firma Mr Lodzik jest producentem lodów rzemieślniczych, na bazie własnych 100 autorskich receptur, których bazą jest świeże mleko, śmietana i napoje roślinne (wegańskie), do których nie używa się przemysłowych dodatków. Najnowsze receptury smaków mlecznych to ciekawe połączenia, m.in. gorgonzola z daktylem, orzech włoski z miodem, marcepan, orzech włoski z daktylami w rumie czy biała czekolada z migdałami. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem do oferty lodów konfekcjonowanych. Firma prowadzi swoje kawiarnie w Szprotawie, Kożuchowie, Polkowicach i Głogowie, gdzie można skosztować nie tylko lody rzemieślnicze, kawy mrożone, ale również ciasta oraz desery semifredo. Spółka posiada certyfikat Producenta Regionalnego od Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego, jest także Mistrzem Smaku w kategorii Najlepsze Lody konkursu Gazety Lubuskiej (2021). Warto podkreślić, że Spółka wspiera wiele akcji charytatywnych, m.in. w Nowej Soli, Szprotawie i Żaganiu.

Firma otrzymała nagrodę za produkcję lodów rzemieślniczych – obecnie 100 autorskich receptur –  na bazie świeżego mleka, śmietany i napojów roślinnych, bez przemysłowych dodatków oraz bez sacharozy i konserwantów.

3.stacjeladowania.com. Sp. z o.o.

Firma stacjeladowania.com to pasjonaci elektromobilności. Każdego dnia wspierają innowatorów, ładując energią, która porusza biznes, życie, miasto. Od 2019 r. przedsiębiorstwo kompleksowo zajmuje się dostarczeniem, montażem i koordynacją odbiorów UTD stacji ładowania samochodów elektrycznych. Firma chce być partnerem gwarantującym światową jakość, elastyczność i szybkość działania. Partnerem, którego nowoczesne produkty przybierają wiele form, stając się inwestycją, która się opłaca.

Stacjeladowania.com otrzymała nagrodę za realizację projektów B+R, które pozwoliły na wprowadzenie do oferty firmy nowych produktów, w tym systemu ładowania samochodów elektrycznych opartego o sieć oświetlenia ulicznego, akumulatorowy system stacji ładowania oraz ekrany dźwiękochłonne z wykorzystaniem elementów fotowoltaicznych.

INNOWACYJNE MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO

1. NBTA Sp. z o.o.  

Firma od 2017 r. jest dostawcą wyrobów, części i komponentów motoryzacyjnych zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. Dostarcza swoje wyroby producentom układów wydechowych do aut osobowych, motorów, statków, generatorów prądu, kosiarek, traktorów i maszyn budowlanych. Przedsiębiorstwo od samego początku zlokalizowane jest w Sulechowie. NBTA planuje w najbliższych latach wdrożenie systemu środowiskowego ISO 14001 oraz rozbudowę hali produkcyjnej o kolejne 1200 m2.

NBTA Sp. z o.o. otrzymała nagrodę za produkcję Mesh bagów, czyli worków z włókna szklanego znajdujących się w układach wydechowych, które w trakcie pracy silnika nie wydzielają toksycznych gazów, spalin lub innych zanieczyszczeń, za sposób wytwarzania maty rovingowej z ciągłego włókna teksturyzowanego oraz za minimalizację poprodukcyjnych odpadów.

2. Living Food Sp. z o. o.

Living Food to ekspert w dziedzinie profilaktyki i suplementacji probiotycznej. Misją firmy jest ofertowanie ekologicznych probiotyków jak najwyższej jakości w innowacyjnej, płynnej formie, przygotowanych z myślą o pomocy jak najszerszej grupie ludności. Firma podejmuje wszechstronne działania w kierunku edukacji społeczeństwa i upowszechniania informacji na temat suplementacji i profilaktyki probiotycznej. W tym celu nieustannie poszarza swoją wiedzę na temat pozytywnego wpływu probiotyków na zdrowie człowieka. Firma publikuje liczne artykuły w prasie popularnonaukowej, naukowej i portalach internetowych oraz prowadzi wykłady na konferencjach, podczas warsztatów, spotkań i eventów.

Działająca w Trzcielu firma otrzymała nagrodę za innowacje procesowe, organizacyjne i marketingowe, a w szczególności za serię preparatów probiotycznych w formie płynnej, które są przeznaczone dla dorosłych, dzieci powyżej 3. roku życia, osób aktywnych, seniorów, wegan, wegetarian, diabetyków oraz osób z nietolerancją laktozy czy glutenu.

3. ENSORE Sp. z o.o. SKA

Firma powstała z inicjatywy entuzjastów zrównoważonego rozwoju i technologii. Jest start-upem, który chce zmieniać świat na lepsze i wprowadzać korzystne dla środowiska, rewolucyjne produkty, które ułatwią życie codzienne ludziom na całym świecie. Nasz projekt to efekt fuzji wiedzy technologicznej, nowoczesnego podejścia do biznesu oraz pasji do odnawialnych źródeł energii. Spółka pracuje nad pionierskimi rozwiązanami pozyskiwania energii. Rdzeniem działalności jest praca badawczo-rozwojowa, a także kreatywny rozwój firmy oraz ludzi, którzy ją tworzą.

Spółka Ensore otrzymała nagrodę za badania przemysłowe i prace rozwojowe, które pozwoliły na komercjalizację innowacyjnej technologii wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji z biomasy z wykorzystaniem procesu zgazowania.

INNOWACYJNE ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWO

1. AM Okna

Firma AM Okna została powołana do życia w Gorzowie Wielkopolskim w 2005 roku jako rodzinne przedsiębiorstwo z aspiracjami do stania się przedsiębiorstwem o międzynarodowym zasięgu. Działania przedsiębiorstwa od samego początku nakierowane były zarówno na rodzinny rynek, ale także na klientów zagranicznych. Obecnie firma koncentruje się na produkcji najwyższej jakości okien i drzwi z aluminium oraz PCV. Proponuje swoim klientom bogatą ofertę, która obejmuje również dodatki do okien, rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, bramy garażowe, drzwi zewnętrzne oraz systemy zintegrowane SmartDom. Dbając o najwyższy standard realizacji usług, firma zapewnia swoim klientom wstępny pomiar, profesjonalny montaż oraz transport wielkogabarytowy.

AM OKNA otrzymała nagrodę za innowacje procesowe pozwalające na zwiększenie produkcji przy jednoczesnej dbałości o redukcję odpadów, a także za wprowadzanie nowych produktów, w szczególności opatentowane Inteligentne okno, które posiada wbudowane czujniki temperatury, wilgoci, ruchu oraz CO2, a w zależności od warunków atmosferycznych będzie się automatycznie otwierać lub zamykać.   

2. Zakład Wielobranżowy Galwanizernia

Działająca od 1991 roku w Żaganiu firma zajmuje się wytwarzaniem antykorozyjnych i dekoracyjnych powłok galwanicznych. Zakres usług firmy obejmuje cynkowanie z pasywacjami grubowarstwowymi, cynkowanie stopowe, niklowanie i chromowanie dekoracyjne na stali nierdzewnej a także mycie przemysłowe. Misją firmy jest dostarczanie usług na najwyższym światowym poziomie i zaspokojenie popytu na usługi galwaniczne na rynku europejskim oraz rozwój firmy pod względem zdobywania nowych rynków oraz automatyzacja procesów produkcyjnych.

Galwanizernia otrzymała nagrodę za zastosowanie nowej technologii nakładania powłok galwanicznych o podwyższonych funkcjonalnościach, za nową generację tłumików i części układu wydechowego oraz za znaczące zmniejszenie zużycia surowców, wody, energii oraz odpadów i zanieczyszczeń w procesie produkcji.  

3. ADB Polska

Od 25 lat ADB Polska umożliwia operatorom telewizji i telekomunikacji na całym świecie dostęp do rozrywki cyfrowej i łączności szerokopasmowej. Firma łączy swoje innowacyjne myślenie z wieloletnim doświadczeniem i wykorzystuje je do tworzenie różnorodnych produktów programowych, które dzięki swojej wiedzy o sprzęcie dają kompletne i wydajne rozwiązania systemowe. Oferta ADB skierowana jest do operatorów telewizyjnych i telekomunikacyjnych, a także dystrybutorów treści oraz właścicieli obiektów hotelarskich.

ADB Polska otrzymał nagrodę za wprowadzenie innowacji (w tym 4 aplikacji patentowych) w zakresie zintegrowanych rozwiązań dla nowoczesnej rozrywki video pozwalających na sterowanie urządzeniami za pomocą naturalnych komend głosowych, co ułatwi nam obsługę naszych domowych dekoderów.

INNOWACYJNE DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO

1. CIECH VITROSILICON S.A.

CIECH Vitrosilicon powstał w 1988 roku na bazie Żagańskich Hut Szkła, które były trzecią co do wielkości hutą szkła opakowaniowego w Polsce, działającą nieprzerwanie od połowy XX-go wieku. Obecnie jako Spółka Grupy Kapitałowej CIECH posiada dwa zakłady produkcyjne – w Iłowej oraz Żarach. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości krzemianów sodu i potasu, zarówno w formie stałej jak i płynnej, sukcesywnie rozwijając ich sprzedaż zarówno na rynek krajowy jak i rynki światowe.

CIECH Vitrosilicon otrzymał nagrodę za opracowanie nowej technologii produkcji szklistego krzemianu sodu wykorzystywanego do impregnacji posadzek betonowych oraz produkcji opon, co powoduje zmniejszenie hałasu pojazdu. Nowa technologia wpływa jednocześnie na ograniczenie zapylenia przy produkcji, magazynowaniu i transporcie.

2. Grupa Kapitałowa LUG S.A.

Grupa Kapitałowa LUG to lider wśród polskich producentów profesjonalnych opraw oświetleniowych. Firma funkcjonuje na rynku od 1989 roku i przez ten czas przeszła dynamiczne przemiany: od małej lokalnej firmy do nowoczesnej spółki akcyjnej, która kształtuje nowatorskie rozwiązania oświetleniowe. Grupa działa w segmencie profesjonalnej techniki świetlnej o wysokich wymaganiach technicznych i użytkowych. Obecnie oferta LUG obejmuje szeroką gamę opraw oświetlenia ulicznego i architektonicznego – do iluminacji budynków, ulic, parkingów czy obiektów sportowych, oraz przemysłowego i biurowego – stosowanych w salonach sprzedaży, biurach i przestrzeniach handlowych. Firma funkcjonuje na 73 rynkach na świecie, posiada fabrykę w Argentynie, a także biura handlowe w kluczowych ośrodkach miejskich, takich jak Berlin, Londyn, Paryż, Sao Paulo czy Dubaj.

Nagroda za serię nowych produktów oświetleniowych, których zastosowanie wpływa m.in. na zmniejszenie zużycia energii i dekontaminację powietrza, jak również uwzględnia bezpieczeństwo pieszych w kontekście kolizji samochodu ze słupem oświetleniowym. Ponadto za innowacje pozwalające w procesie produkcyjnym na zmniejszenie zużycia wody, odzysk farby proszkowej oraz redukcję odpadów.

3. HOLDING-ZREMB Gorzów S.A.

Historia firmy to doświadczenia zdobywane od wielu lat, a dokładnie od roku 1955. W ciągu kolejnych lat firma kilkukrotnie zmieniała nazwę oraz profil działalności dostosowując się do zmian na rynku. W 1994 w wyniku przekształceń kapitałowych z  firmy ZREMB-Gorzów powstała spółka HOLDING-ZREMB Gorzów S.A., która obecnie zatrudnia około 400 pracowników w oddziałach: REMBUD-ZREMB, MEPROZET-Drezdenko, METPOL-Barlinek i Ocynkownia-Drezdenko. Struktura firmy umożliwia holdingowi oferowanie szerokiego zakresu wyrobów i usług. Zakłady holdingu wytwarzają m.in. konstrukcje stalowe suwnic, korpusy i konstrukcje nośne maszyn, osprzęt dla turbin wiatrowych, przyczepy transportowe, elementy wyposażenia hut, cementowni i stalowni a także ofertują usługi z zakresu obróbki skrawaniem czy cynkowania ogniowego.

Spółka Holding-Zremb Gorzów otrzymała nagrodę za wprowadzenie nowej metody cynkowania poprzez wyeliminowanie problemu związanego z zalepianiem się otworów konstrukcyjnych podczas zanurzania i wynurzania elementów. Innowacyjna technologia zapewnia stabilne cechy pokryć cynkowych, ponadto zmniejsza liczbę dodatkowych operacji technologicznych, zużycie materiału i energii oraz wielkość emisji zanieczyszczeń.

MECENAS KULTURY

Inneko Sp. z o.o.

Jest to firma z długoletnią tradycją, która swoją działalność rozpoczęła w 1992 r. aby sprostać wymaganiom ochrony środowiska. Nieprzerwanie inwestuje w nowoczesne technologie zagospodarowania odpadów. Misją spółki jest przybliżenie społeczeństwu problematyki ekologii i ochrony środowiska. Głównym obszarem działalności spółki jest profesjonalne unieszkodliwianie odpadów – segregacja odpadów komunalnych i ograniczanie do minimum odpadów kierowanych na składowisko.

Inneko otrzymał wyróżnienie „MECENAS KULTURY” za systematyczne wspieranie Filharmonii Gorzowskiej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., ponadto występów teatralnych dla dzieci przebywających w szpitalu, organizację spotkań kulturalnych „Na zapiecku” oraz powrót do cyklicznych akcji pt.: „Wymień Odpady na Kulturalne Wypady”.

PATRON EDUKACJI

Perceptus  Sp. z o.o.

Jako ceniony integrator rozwiązań informatycznych, od 2008 r. firma pomaga partnerom instytucjonalnym oraz biznesowym, w tworzeniu przyjaznego i bezpiecznego środowiska informatycznego wspierającego realizację ich celów biznesowych. Wykonuje pełną analizę potrzeb klienta, opartą na wieloletnim doświadczeniu nabytym w trakcie wdrożeń i testów w środowiskach klienckich. Tworzy i optymalizuję dedykowaną infrastrukturę IT. Specjalizuje się w szeroko pojętej dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zajmując się m.in. szyfrowaniem danych, testami penetracyjnymi, backupem i archiwizacją, wizualizacją, systemami do monitorowania sieci i pracowników, czy oprogramowaniem Endpoint Security.

Wyróżnienie „PATRONA EDUKACJI” jest m.in. za szeroko pojętą współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim poprzez organizację Perceptus IT Security Academy, udostępnianie firmowych zasobów Centrum B+R na potrzeby prac dyplomowych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz systematyczną współpracę i wsparcie sprzętowe dwóch szkół średnich w Zielonej Górze.

DARCZYŃCA DOMU DZIECKA

Saint-Gobain Innovative Materials Polska Spółka z o.o. Oddział Sekurit Transport Division w Żarach

Zakład Saint-Gobain Innovative Materials Polska Sp. z o.o. Oddział Sekurit Transport w Żarach ma ponad stuletnią tradycję. Powstał w 1904 roku, a w skład grupy Saint-Gobain wszedł w wyniku prywatyzacji w 1999 roku. Żarska fabryka jest częścią działu marki Sekurit. Produkowane są tam szyby oraz rozwiązania systemowe dla producentów autobusów, ciężarówek, kabin, pojazdów szynowych, pojazdów opancerzonych, samochodów dostawczych oraz samochodów osobowych. Zakład jest dostawcą oszklenia dla największych producentów transportowych w Europie.

Wyróżnienie „Darczyńcy Domu Dziecka” jest za wsparcie materialne i finansowe na rzecz Domów Dziecka w Kożuchowie i Żarach,  dzięki którym można  realizować nie tylko marzenia dzieci, ale również wpływać na poprawę ich warunków życia, przeprowadzając remonty czy zakupując niezbędne sprzęty i meble.

Muzyczną gwiazdą wieczoru był zspół Raz Dwa Trzy, który 30 lat temu powstał w Zielonej Górze.