Unikatowa propozycja dla sektora kosmicznego. Park Technologii Kosmicznych otwiera się na biznes

26.06.2023
Sekcje :
Kategorie :
Baner

W Zielonej Górze-Nowym Kisielinie kończy się budowa Parku Technologii Kosmicznych. Jego ideę i to, co się w nim znajdzie, poznali teraz członkowie Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Na konferencji prasowej w czwartek, 22 czerwca 2023 r. temat Parku Technoligii Kosmicznych omówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

– Inwestycja jest już praktycznie na ukończeniu. 30 czerwca 2023 r. budynek będzie oddany przez wykonawcę. Pozostanie nam wyposażenie. Mam nadzieję, że jesienią spółka, która została powołana 15 maja 2023 r. uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego, przejmie zarządzanie Parkiem Technologii Kosmicznych – wyjaśniła marszałek. Podkreślała, że projekt został zrealizowany we współpracy z partnerami samorządu w tym przedsięwzięciu – Uniwersytetem Zielonogórskim, Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmą Hertz.

21 czerwca 2023 r. Zarząd Województwa Lubuskiego podjął uchwałę wykonawczą ws. powołania spółki do zarządzania Parkiem Technologii Kosmicznych.

– Mam nadzieję, że również firmy z sektora kosmicznego, nasi dzisiejsi goście, będą naszymi partnerami i gdy poznamy się bliżej, gdy zobaczycie możliwości, jakie stworzyliśmy, ta współpraca będzie realizowana przez wiele lat – dodała Elżbieta Anna Polak.

Idea dojrzewała przez lata

Historia tworzenia Parku Technologii Kosmicznych sięga 2017 roku. – Warunkiem jego budowy było utworzenie tutaj oddziału Polskiej Akademii Nauk – Centrum Badań Kosmicznych. Od 2019 r. centrum znalazło swoją lokalizację w centrum logistycznym w Nowym Kisielinie dzięki uprzejmości Uniwersytetu Zielonogórskiego. Również staraniem samorządu województwa jest działalność tego sektora u nas, co wyrażamy co roku w budżecie, współfinansując prowadzenie tego oddziału Polskiej Akademii Nauk – powiedziała lubuska marszałek.

– Kiedy zaczynaliśmy w 2017 roku, idea była taka, że brakuje miejsca w Polsce, gdzie można by było kompleksowo prowadzić prace badawcze w dziedzinie inżynierii kosmicznej czy technologii kosmicznych. Tylko dzięki entuzjazmowi i determinacji urzędu marszałkowskiego, pani marszałek w szczególności, udało się tę inicjatywę przeprowadzić – stwierdził prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor zielonogórskiego oddziału Centrum Badań Kosmicznych PAN. – Oczywiście będziecie nas państwo sądzić po wynikach, więc musimy poczekać jeszcze rok czy półtora, żeby zobaczyć jak to będzie funkcjonowało. Ale na razie wygląda na to, że wszystko idzie dobrze – mówił.

Środowisko badawcze jest otwarte na współpracę z biznesem

– Bardzo się cieszę, że pracodawcy z sektora kosmicznego zechcieli tutaj przyjechać. Są też przedstawiciele sektora wysokich technologii czy partnerstwa technologii kosmicznych z Zielonej Góry i województwa lubuskiego. Bardzo dobrze, że te dwa środowiska się tutaj poznają. Najważniejsze, żebyśmy wspólnie z państwem dokonali przeglądu tego, co można wspólnie dalej robić. Myślę, że w przyszłości duży ośrodek stworzy Polska Agencja Kosmiczna, takie były plany, ale dopóki jest ta unikalna inwestycja w Lubuskiem, bardzo chętnie będziemy realizować z państwem podsystemowo-satelitarne sprawy – dodał dyrektor oddziału Centrum Badań Kosmicznych.

Unikat na skalę polską i europejską

Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego gratulował pomysłu utworzenia Parku Technologii Kosmicznych i determinacji w jego zrealizowaniu. – Na pewno taka inwestycja na terenie województwa jest unikatowa, ale też mogę powiedzieć z punktu widzenia przedsiębiorców i podmiotów zrzeszonych w naszym związku, że rzeczywiście takiej infrastruktury testowej, różnych laboratoriów, które są potrzebne dla rozwoju przemysłu kosmicznego, brakuje w Polsce. Mogę powiedzieć, że niektórych brakuje nawet w Europie. Można na tym budować solidne podstawy. Cieszy też to, że jest dużo firm z województwa lubuskiego, które interesują się sektorem kosmicznym. Dobrze, że jest uczelnia, która wspiera firmy w ich rozwoju. Mamy nadzieję, że sektor kosmiczny będzie też silny w tym regionie. Do tej pory centrum sektora kosmicznego to województwo mazowieckie i Warszawa. Dobrze, żeby również inne części kraju rozwijały tę gałąź przemysłu – mówił Paweł Wojtkiewicz.

– Nie możemy się doczekać tego, gdy park będzie już uruchomiony, gdy będziemy mogli skorzystać z oferty. Na pewno to nie jest nasza ostatnia wizyta w Zielonej Górze – zapewnił prezes Wojtkiewicz.

Przedstawicielami przedsiębiorców, którzy gościli w urzędzie marszałkowskim, byli m.in. firma Integrated Solutions – spółka córka firmy Orange, Hertz, Gorzowski Ośrodek Technologiczny, DTP i Perceptus.

Stawiamy na innowacyjny przemysł, nowe firmy i transfer nauki do biznesu

Szczegółowe informacje o Parku Technologii Kosmicznych przedstawił Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

– Chcemy w Zielonej Górze zrobić wiodący ośrodek przemysłowo-badawczy inżynierii kosmicznej. Takie są ambitne cele. Chcemy połączyć to z innowacyjnym przemysłem. Strategicznym elementem, o którym myślimy też projektowo dla naszego urzędu, jest to, aby wesprzeć warunki prowadzenia działalności gospodarczej podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw działających w regionie. Dużym wyzwaniem jest podniesienie innowacyjności województwa lubuskiego. Dostrzegając ten potencjał, który tkwi w istniejącym już środowisku naukowym i gospodarce, które coraz częściej wiążą się z branżą wysokich technologii, w tym technologii kosmicznych postanowiliśmy działać w tym zakresie. Zakładamy rozwijanie inteligentnych specjalizacji regionu, komercjalizację badań i inkubowanie firm, które po prostu muszą powstawać, gdy taki obiekt zacznie działać – wyjaśnił dyrektor Biura Projektów Własnych.

Na terenie Parku Technologii Kosmicznych będzie znajdowało się wiele laboratoriów, m.in. laboratorium elektroniki satelitarnej, pomieszczenie do czystego montażu satelit, centrum przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych czy laboratorium nowoczesnych technologii medycznych i laboratorium inżynierii materiałowej oraz badań wytrzymałościowych.

Wizyta studyjna w Nowym Kisielinie

Na spotkaniu dotyczącym Parku Technologii Kosmicznych gościł także dr Jerzy Tutaj – ekspert ds. innowacji z Politechniki Wrocławskiej.

Po prezentacjach przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i zaproszeni goście pojechali na wizytę studyjną do Zielonej Góry-Nowego Kisielina, by na żywo zobaczyć, co obecnie dzieje się na terenie budowy parku.

– Jest tu przestrzeń biurowa przeznaczona na lokowanie startupów i firmy, które będą wzrastać przy parku. Ogółem są to 32 biura o wielkościach od 10-20 metrów kwadratowych, ale też większe. Oprócz pomieszczeń biurowych, laboratoryjnych, są przestrzenie przewidziane na większe zgrupowania. Można zrobić konferencje, jakieś laboratorium doraźne, przestrzeń, w której musi pracować więcej osób. Staraliśmy się tak dobrać pomieszczenia, by miały one jak najszersze zastosowanie – mówił oprowadzający po obiekcie Wojciech Olszewski.

Zaprezentowana została także komora EMC (służąca do pomiarów kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń) i strefa relaksu. Poza tym przedsiębiorcy odwiedzili Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego.

źródło